Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-12-2011 18:14

Łódź: trwają prace nad szczepionką dla uczulonych na ryby

Łódzcy lekarze biorą udział w badaniu nad pionierską szczepionką. Już niedługo powinien być gotowy preparat, który pomoże uczulonym na ryby.

Alergia na ryby jest bardzo niebezpieczna, bo wywołuje ciężkie, zagrażające życiu objawy: silne duszności, wielkie obrzęki - na przykład całej twarzy, albo wstrząs. Trwają prace nad bezpieczną szczepionką przeciwko tej niebezpiecznej przypadłości.

W przedsięwzięciu, na które Unia Europejska dała cztery miliony złotych, biorą udział uczeni z Wiednia, Amsterdamu i Łodzi.

Objawy uczulenia wywołuje białko zawarte w pokarmie. Prof. Ronald van Ree z Amsterdamu postanowił więc je znaleźć. Poznanie jego struktury, pozwoli na to, by w laboratorium zmienić je tak, żeby nie wywoływało objawów i jednocześnie odczulało. Prof. van Ree zaprosił do pracy przy tym projekcie naukowców z Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego Łodzi.

Uczeni z Holandii i Austrii wytypowali już kilka rybich białek i modyfikują je w laboratoriach. Klinika Immunologii musiała znaleźć kilkadziesiąt osób uczulonych na ryby. Za rok pacjenci dostaną pierwsze dawki odczulającego preparatu. Jeśli okaże się skuteczny, będzie można go produkować i stosować na całym świecie. Unijny projekt potrwa do 2015 roku. Wtedy powinna być gotowa szczepionka.

Więcej: www.gazeta.pl