Łódź: szpitale nadal niechętnie zgłaszają potencjalnych dawców

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 05 października 2011 11:59

Rośnie liczba przeszczepień w skali kraju, także w regionie łódzkim. Jednak nadal tamtejsze szpitale wykazują zbyt małe zaangażowanie w identyfikowaniu potencjalnych dawców narządów.

Łódź: szpitale nadal niechętnie zgłaszają potencjalnych dawców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W pierwszym półroczu 2011 r. w szpitalach wykonano 748 przeszczepień narządów - w porównaniu z tym samym okresem 2010 r. to o kilkadziesiąt więcej. Dla porównania, w 2007 r. kiedy nastąpił duży spadek liczby przeszczepień, przeprowazono ich tylko 962 - przypomina Dziennik Łódzki niedawno opublikowane dane Poltransplantu.

Choć i w Łódzkiem liczba przeszczepów poszła w górę w porównaniu do 2007 roku, to do oczekiwanego wzrostu liczby tych procedur jeszcze daleka droga.

W zeszłym roku w Łodzi przeszczepiono 95 nerek. Przeszczepy nerek prowadzone są w dwóch ośrodkach w Łódzkiem - Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Jak twierdzi wypowiadając się na łamach Dziennika Łodzkiego prof. Józef Matych, wojewódzki konsultant ds. urologii i szef zespołu ds. przeszczepów w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi, nadal daleka od oczekiwanej jest współpraca ze szpitalami identyfikującymi potencjalnych dawców.

Szpitale z regionu zgłaszają jako potencjalnych dawców do 2 proc. wszystkich zmarłych w placówce.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum