Łódź: szpital i jednostki naukowo-badawcze uruchomią laboratorium wirusologiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 11:48

Laboratorium wykonywać będzie badania niezbędne w diagnostyce koronawirusa. Kończą się prace proceduralne, a laboratorium, które rusza w poniedziałek (23 marca), czeka na niezbędne testy i odczynniki - poinformowała Joanna Orłowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Laboratorium wykonywać będzie badania niezbędne w diagnostyce koronawirusa Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Diagnostyka koronawirusa to teraz kwestia najważniejsza, dlatego istnieje potrzeba rozszerzenia zaplecza laboratoryjnego - mówią lekarze.

- W związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, coraz większym zapotrzebowaniem na wykonywanie w trybie pilnym badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2, Centralny Szpital Kliniczny wraz z jednostkami naukowo-badawczymi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk oraz BioNanoParku uruchamia laboratorium wirusologiczne - poinformowała Joanna Orłowska, dyrektor biura rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, rzecznik prasowy uczelni.

- Do uruchomienia laboratorium zaangażowaliśmy liczne grono ekspertów. (...) Są to diagności laboratoryjni, biolodzy, biotechnolodzy osoby znające technologie oznaczeń w biologii i genetyce molekularnej - wyjaśniła dr Monika Domarecka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego.

Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie. - (...) W ciągu tygodnia dopełniliśmy wszystkich formalności i jesteśmy gotowi. Nie wykluczamy utworzenia kolejnych tego typu laboratoriów w ramach szpitali uniwersyteckich - podkreślił prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jednostką kierować będzie prof. Maciej Borowiec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum