Łódź: straż miejska nie chce wozić nietrzeźwych, pogotowie musi

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 09:36

Każdego tygodnia łódzkie pogotowie  wykonuje ok. 100 kursów, w czasie których przewozi pijanych do izby wytrzeźwień. Wcześniej robiła to straż miejska, ale tydzień temu (5 czerwca) komendant łódzkiej Straży Miejskiej zdecydował, że więcej strażnicy tego robić nie będą.

Fot. archiwum

Ratownicy alarmują, że w końcu dojdzie do sytuacji, że ktoś naprawdę potrzebujący pomocy nie doczeka się jej, bo ambulans będzie w tym czasie przewoził nietrzeźwych. 

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi wyjaśnia, że dotychczas, jeśli po dokładnym zbadaniu okazywało się, że pacjent wymaga wyłącznie wytrzeźwienia, zespoły ratownictwa medycznego wzywały Straż Miejską, która przewoziła pijaną osobę do izby wytrzeźwień. Dzięki temu zespół pogotowia mógł szybko przyjąć kolejne wezwanie do osoby w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

Od 5 czerwca jest to jednak niemożliwe.

Ratownicy medyczni przyznają, że większość wezwań do osób pod wpływem alkoholu dotyczy bezdomnych ze "znacznymi brakami higienicznymi". A to wymusza dezynfekcję karetki zaraz po przekazaniu pijanej osoby do izby wytrzeźwień. Taka procedura może trwać około 1,5 godziny, więc przez ten czas karetka nie ma możliwości wyjazdu do chorego czy rannego w wypadku.

Dyrektor WSRM w Łodzi powiadomił o tej sytuacji Centrum Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie łódzkim. 

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum