Łódź: są wakacje - brakuje krwi

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2015 20:08

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi brakuje dostatecznych zapasów krwi. Tak zwykle dzieje się w wakacje - spada liczba pobrań, bo wielu krwiodawców udaje się na wypoczynek.

Łódź: są wakacje - brakuje krwi
W Łodzi brakuje wszystkich grup krwi, najtrudniej o grupę A+.

Jak mówi Dziennikowi Łódzkiemu Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, brakuje wszystkich grup krwi. Najtrudniej o grupę A+.

W lipcu w woj. łódzkim lekarze transfuzjolodzy spodziewają się 4.300 pobrań. To mało. W innych miesiącach roku pobrań bywa ok. 6 tys.

Aby uzupełnić braki krwi, szpitale proszą zwykle o dobrowolne jej oddawanie przez rodziny i znajomych pacjentów. W kraju nie ma uregulowań prawnych, które nakazywałyby oddawanie krwi na potrzeby bliskich oczekujących na zabieg operacyjny, mimo to często słysząc taką prośbę decydujemy się na „tak”.

W Polsce krew można pobierać tylko przez służbę krwi, dlatego bliscy, którzy zdecydują się po rozmowie z lekarzami oddać krew, zgłaszają się do punktów krwiodawstwa i informują, że oddają krew na rzecz chorego, który leży w konkretnym szpitalu.

Polskie krwiodawstwo opiera się na honorowym dawstwie krwi, dlatego odnotowujemy stały deficyt tego składnika w polskich szpitalach. W porównaniu do innych krajów Europy, jako krwiodawcy wypadamy blado. W naszym kraju krew oddaje przeciętnie 31 osób na 1.000 mieszkańców, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten jest dwukrotnie wyższy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum