Łódź: rozpoczęła się I Ogólnopolska Konferencja Radiofarmaceutyczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2011 17:34

Propagowanie leczenia i diagnostyki radioizotopami, analityki radiofarmaceutycznej oraz wiedzy z zakresu ochrony radiologicznej - to główne cele I Ogólnopolskiej Konferencji Radiofarmaceutycznej, która rozpoczęła się w czwartek w Łodzi.

Łódź: rozpoczęła się I Ogólnopolska Konferencja Radiofarmaceutyczna
Inicjatorka konferencji, profesor Elżbieta Mikiciuk-Olasik z Zakładu Chemii Farmaceutycznej i Analizy Leków Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powiedziała, że oprócz wymiany doświadczeń spotkanie jest doskonałą okazją do integracji środowiska zajmującego się radiofarmacją.

- To dziedzina multidyscyplinarna, w której m.in. lekarze, farmaceuci, chemicy, inżynierowie i informatycy zajmują się wytwarzaniem radiofarmaceutyków oraz ich wykorzystywaniem w diagnostyce i terapii. Na dotychczasowych spotkaniach tego typu pojawiali się razem tylko lekarze i farmaceuci a pozostałych środowisk związanych z tą dziedziną już nie było - mówiła prof. Mikiciuk-Olasik.

Specjaliści radiofarmacji przez dwa dni w łódzkim hotelu Centrum będą rozmawiali o znaczeniu tej dziedziny we współczesnej medycynie. Na konferencji będą m.in. przedstawione trendy w diagnostyce obrazowej, wykorzystujące radioizotopy i ich połączenia z substancjami aktywnymi w celu wykrywania zmian patologicznych w organizmie, a także właściwości terapeutyczne tej grupy związków.

Poruszane będą również tematy związane z badaniem losów leku w organizmie przy wykorzystaniu izotopów promieniotwórczych. W programie konferencji znalazły się również warsztaty technik obrazowych PET, czyli pozytonowej tomografii emisyjnej.

Konferencji towarzyszy spotkanie dziekanów wydziałów farmaceutycznych polskich uczelni medycznych. Jednym z celów konferencji jest bowiem również przygotowanie programu dydaktycznego i wpisanie w standardy nauczania na farmacji przedmiotu "radiofarmacja".

- W tej chwili wydziały medyczne i farmaceutyczne prowadzą taką dydaktykę, ale w dość różny sposób i w ramach zajęć nie do końca obowiązkowych, tzw. fakultetów - wyjaśniła Mikiciuk-Olasik, która jest w ogólnopolskim zespole przygotowującym program specjalizacji z radiofarmacji dla zawodów mających zastosowanie w ochronie zdrowia jak i dla farmaceutów.

- Mam nadzieję, że jesienią specjalizacja z radiofarmacji stanie się faktem - dodała Mikiciuk-Olasik.

Zainaugurowana w czwartek (12 maja) Ogólnopolska Konferencja Radiofarmaceutyczna ma być organizowana co dwa lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum