PAP/Rynek Zdrowia | 14-09-2011 21:01

Łódź: rozpoczął się Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich

Najnowsze wyniki badań doświadczalnych i klinicznych zaprezentowane zostaną na 65. Kongresie Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP), który w środę wieczorem (14 września) rozpoczął się w Teatrze Wielkim w Łodzi. Bierze w nim udział 2600 chirurgów z Polski, a także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec czy Szwajcarii.

Wśród gości Kongresu jest prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic, która wraz z zespołem kilkudziesięciu specjalistów przeprowadziła w 2008 roku pierwszy w USA przeszczep twarzy. Po wielu latach badań w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.

W trakcie Kongresu zaplanowano m.in. polsko-niemiecką sesję naukową, ponieważ TChP nawiązało bliską współpracę z chirurgami z Niemiec. - Mamy w planach stworzenie wspólnych programów specjalizacyjnych, gdzie Polak i Niemiec będą mogli odbyć pół specjalizacji w Niemczech, a pół w Polsce. W planach mamy również współpracę naukową, a strona niemiecka zaprosiła kilkudziesięciu polskich chirurgów na zjazdy - powiedział prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Adam Dziki.

Wydarzeniem Kongresu będzie także sesja Polskiego Przeglądu Chirurgicznego z udziałem zagranicznych członków Komitetu Redakcyjnego oraz sesja polsko-japońska dedykowana młodym chirurgom.

Zdaniem prezesa Towarzystwa dochodzimy do momentu, kiedy chirurdzy w Polsce powinni być oceniani przez jakość. - Nie ma w Polsce systemu oceniającego jakość. Czy chorzy mają powikłania, czy nie mają, czy chorzy operowani z powodu choroby nowotworowej żyją odpowiednio długo, czy jest to porównywalne do tego, jak jest na Zachodzie, czy jaka jest jakość ich życia - mówił.

Według niego, temu służy rejestr nowotworów jelita grubego funkcjonujący w Niemczech, a udostępniony polskim specjalistom. Dzięki niemu możliwa jest ocena i analiza danego ośrodka na tle Niemiec i innych ośrodków w Polsce. Dotąd bierze udział w tym programie kilkanaście oddziałów z Polski.

- Myślę, że ciągle nie ma narzędzia, zwłaszcza ze strony NFZ, żeby finansować te odziały, które po prostu dobrze leczą, tylko się każdemu daje po trochu, żeby wszystkich zadowolić - zaznaczył prof. Dziki, którego dwuletnia kadencja na funkcji prezesa dobiega końca. Zastąpi go rektor warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk.

Prof. Dziki zaznaczył, że za jego kadencji, we współpracy z prawnikami i po konsultacjach z psychologami, Towarzystwo opracowało jednolity typ zgód pacjenta na poszczególne rodzaje operacji. Został on tak skonstruowany, żeby - według prof. Dzikiego - zabezpieczał chirurgów.

Kongres TChP odbywa się co dwa lata. Obrady odbywają się w kompleksie budynków Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.