Łódź: ratują wzrok chorym na cukrzycę innowacyjną metodą z Japonii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2017 08:56

Łódzcy okuliści, jako drudzy na świecie po Japończykach, zastosowali innowacyjną metodę ratowania wzroku pacjentom chorującym na cukrzycę. Trwała poprawa widzenia następuje już tydzień po zabiegu. Na cukrzycowy obrzęk plamki cierpi aż 40 proc. osób chorujących na cukrzycę.

Łódź: ratują wzrok chorym na cukrzycę innowacyjną metodą z Japonii
Fot. WIM (zdjęcie ilustracyjne)

Dotychczas tą metodą przeprowadzono 24 zabiegi w Japonii, a wyniki opublikowano w "Japanese Journal of Ophthalmology". - W naszej klinice wykonaliśmy już 7 tego typu zabiegów. Pierwsi nasi pacjenci, którzy byli operowani w grudniu ub. roku, dobrze widzą i nie mają nawrotów choroby do chwili obecnej - powiedziała dr hab. n. med. Zofia Michalewska, chirurg witreoretinalny w klinice okulistycznej Jasne Błonia i ordynator oddziału okulistycznego szpitala im. Jonschera w Łodzi.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w następstwie której chorujące na nią osoby narażone są na szereg powikłań, w tym na schorzenia nerek i oczu.

- Niestety oczy są, poza nerkami, głównym narządem, który jest zajęty z powodu cukrzycy. Powikłań ocznych cukrzycy jest bardzo dużo. Najczęściej występującym powikłaniem, dotykającym szczególnie osoby w wieku średnim, w wieku produkcyjnym, jest cukrzycowy obrzęk plamki - dodała ekspertka.

Cukrzycowy obrzęk plamki - DME (diabetic macular edema) - to powikłanie, które dotyczy aż 40 proc. osób chorujących na cukrzycę. Jest przyczyną trwałego i poważnego upośledzenia wzroku u osób czynnych zawodowo, powoduje pogorszenie widzenia centralnego, a pacjenci tracą m.in. możliwości czytania i pisania.

W przeszłości leczono ją posługując się laserem, obecnie standardem leczenia są natomiast zastrzyki do środka gałki ocznej. - Te zastrzyki są jednak szalenie kosztowne i wymagają często powtarzania ich co miesiąc - podkreśliła dr Michalewska. Dlatego specjaliści wciąż poszukują kolejnych możliwości leczenia takich pacjentów.

W ostatnich latach stosowana jest witrektomia polegająca na usunięciu ciała szklistego ze środka oka, która w połączeniu z tzw. peelingiem błony granicznej wewnętrznej daje trwałe zmniejszenie obrzęku u większości osób. Jednak pacjenci muszą czekać na poprawę wzroku nawet kilka miesięcy.

W ostatnim czasie pojawiła się jednak nowa metoda ratowania wzroku osobom chorującym na cukrzycę, którą do tej pory zastosowano tylko w Japonii i w Polsce.

- To metoda operacyjna polegająca na wykonaniu witrektomii, czyli usunięcia ciała szklistego ze środka oka. Następnie usuwana jest specjalna błona graniczna wewnętrzna, która jest integralną częścią siatkówki, a następnie - i tutaj jest ta nowość - podajemy zastrzyk pod samą plamkę żółtą, czyli tak jakby odwarstwiamy plamkę żółtą. Ma to na celu wypłukanie wszelkich szkodliwych produktów metabolizmu, które powstają i gromadzą się w przebiegu cukrzycy, i trwałe przywrócenie wzroku pacjenta - wyjaśniła dr Michalewska, która sama przeprowadziła dotąd sześć takich zabiegów.

Jak podkreśliła, wstrzykiwana pod plamkę żółtą substancja to zwykła sól fizjologiczna, co powoduje, że zabieg może być przeprowadzany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Po tym zabiegu operacyjnym funkcja wzrokowa wraca bardzo szybko, pacjenci zaczynają lepiej widzieć już tydzień po operacji.

- Jest to w pewnym sensie przełom, dlatego, że dotychczas po wcześniejszych zabiegach witrektomijnych, pacjentom wracał wzrok na przestrzeni wielu miesięcy - dodała.

Nową metodą pierwsi pacjenci byli operowani w Łodzi w grudniu ub. roku. - Ci pacjenci dobrze widzą i nie mają nawrotów choroby do chwili obecnej. Ostatni pacjent był operowany w maju" - dodała okulistka, która liczy, że NFZ pozwoli na wykonywanie większej liczby zabiegów witrektomii. "Im więcej witrektomii pozwoli nam Fundusz Zdrowia wykonać, tym będzie więcej zadowolonych pacjentów - oceniła.

Dr Michalewska nauczyła się tej metody od japońskich okulistów, którzy jako pierwsi na świecie wykonali takie zabiegi u 24 pacjentów.

- My jako drudzy w najbliższych miesiącach będziemy pokazywać tę metodę w Polsce i na świecie - dodała.

Specjalistka przypomniała, że pacjenci chorujący na cukrzycę, by nie dopuścić do pojawienia zmian na dnie oczu, powinni regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi, a wahania poziomu cukru powinny być jak najmniejsze. Ważne jest także regularne kontrolowanie poziom cholesterolu i pozostałych lipidów. Pacjenci z cukrzycą co najmniej raz w roku powinni także zgłaszać się na badanie okulistyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum