Łódź przekaże dotację na bezpłatne, anonimowe testy HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2019 14:11

Magistrat w Łodzi przekaże środki na bezpłatne i anonimowe testy wykrywające HIV. W ubiegłym roku, dzięki podobnej akcji, wykryto zakażenie wirusem u 5 ze 104 przebadanych osób.

Łódź przekaże dotację na bezpłatne, anonimowe testy HIV
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Na dofinansowanie działania punktu konsultacyjnego w zakresie HIV miasto przeznaczy 10 tys. zł. Pieniądze pozwolą na wykonanie około 130 bezpłatnych badań w kierunku zakażeń HIV dla mieszkańców Łodzi oraz około 40 godzin porad przed i po teście HIV - poinformował wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Przy ul. Tuszyńskiej 19 w Łodzi działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny w zakresie poradnictwa i test na HIV, prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Słyszę Serce. Środki własne stowarzyszenia oraz dotacje z Krajowego Centrum ds. HIV pozwalają na prowadzenie punktu przez dwa dni w tygodniu - w poniedziałki i czwartki. Na początku tego roku stowarzyszenie zauważyło wzmożone zainteresowanie testami. Dlatego magistrat zadecydował się wesprzeć jego działalność, co pozwoli na uruchomienie punktu także trzeciego dnia w tygodniu - w środy.

Jak wyjaśnił koordynator punktu Paweł Filipiński ze Stowarzyszenia "Słyszę Serce", osoby u których test na HIV dał wynik dodatni, są kierowane na drugie, potwierdzające badanie.

- Osoby zakażone jeszcze w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym dostaną pakiet informacji, gdzie mają się zgłosić na dodatkową diagnostykę. Sami pracownicy zadzwonią też w imieniu takiej osoby do szpitala im. Biegańskiego, by umówić je na pierwszą wizytę u lekarza - zaznaczył.

W ubiegłym roku miasto również wsparło działalność punktu podobną kwotą. Wykonano za nią 104 testy, zaś 110 osób objęto poradnictwem i konsultacjami. Zakażenie wirusem wykryto u pięciu osób. 

Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum