Łódź: prawie tysiąc lekarzy uczestniczy w kongresie medycyny rodzinnej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 17:59

Prawie tysiąc specjalistów z całego kraju bierze udział w licznych sesjach wykładowych oraz szkoleniach praktycznych podczas XIX Kongresu Medycyny Rodzinnej (Łódź, 6-9 czerwca 2019 r.). Hasło tegorocznej edycji tego wydarzenia to "Lekarz rodzinny w roli głównej".

Łódź: prawie tysiąc lekarzy uczestniczy w kongresie medycyny rodzinnej
Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, podczas XIX Kongresu Medycyny Rodzinnej ; FOT. KLRwP

Uczestnicy kongresu omówią m.in. aktualne wytyczne leczenia nadciśnienia tętniczego i chorób płuc, informacje o nowych lekach przeciwcukrzycowych i zalecenia dotyczące leczenia powikłań cukrzycy typu 2., także nowe możliwości terapii hipercholesterolemii przy nietolerancji statyn. Zagadnieniami klinicznymi, nad którymi będą debatować, to problemy urologiczne: nietrzymanie moczu, łagodny rozrost gruczołu krokowego, rak prostaty i kamica moczowa.

- Ponadto chcemy mówić o pacjencie otyłym wymagającym zabiegu bariatrycznego, antybiotykoterapii i antybiotykooporności, rzadkiej chorobie krwi - mielofibrozie i wielu innych problemach klinicznych - mówi dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Tematyka kongresu obejmuje także: profilaktykę przeciwnowotworową, warsztaty z otoskopii i szycia ran, aktywność fizyczną i jej wpływ na zdrowie, suplementy diety a leki, spirometrię, aerozoloterapię.

W trakcie kongresu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko wymienią doświadczenia na temat najlepszych form opieki nad pacjentami. W programie są zaplanowane także rozważania nad aspektami prawnymi, rozwiązaniami administracyjnymi, z jakimi lekarz rodzinny spotyka się w swojej codziennej pracy. Jednym z takich aspektów jest e-zdrowie.

- Nie mamy obaw co do e-zdrowia pod warunkiem, że będzie dobrze służyło naszym pacjentom i nam w codziennych obowiązkach - podkreśla Tomasz Tomasik. Dlatego podczas Kongresu odbędą się warsztaty praktyczne o usługach e-zdrowia i e-receptach, ale także nowych aplikacjach i innych rozwiązaniach związanych z e-zdrowiem.

- Chcemy zaprezentować uczestnikom innowacyjne programy, bardzo pomocne w codziennej praktyce lekarza, które np. wykluczają interakcje leków przy wypisywaniu recept itd. Aktywnie je wykorzystują nasi koledzy w USA czy Europie, zaś u nas to wciąż mało znany temat - zaznacza dr Tomasz Sobalski, członek prezydium Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Podczas łódzkiej konferencji zostanie poruszony również temat akredytacji ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej. 100 przychodni POZ, spośród 6,5 tys. działających w Polsce, zdobyło już certyfikaty akredytacyjne. Część z nich zostanie wręczona podczas kongresu. Zarówno w Polsce, jak i na świecie posiadanie akredytacji jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych wymagań z zakresu różnych obszarów działalności, zarówno administracyjnych, jak i medycznych.

- Do tej pory certyfikaty akredytacyjne otrzymywały głównie szpitale. Wreszcie to się zmieniło i teraz przychodnie POZ także mogą wykazać się wysokim poziomem jakości swoich usług - mówi dr Sobalski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum