Łódź: pompy insulinowe dla dzieci za darmo

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 21:30

Od kilku dni łódzcy diabetolodzy rozdają swoim podopiecznym aparaty warte kilkanaście tysięcy. Łódzki OW NFZ obiecał, że wszystkie dzieci chore na cukrzycę dostaną pompy insulinowe za darmo. Co roku lekarze rozpoznają cukrzycę u 85 dzieci z województwa łódzkiego.

Łódź: pompy insulinowe dla dzieci za darmo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pompa insulinowa to urządzenie, które po zaprogramowaniu przez całą dobę podaje pacjentowi insulinę w małych dawkach, poprawia wyniki leczenia. Dodatkowo ie trzeba nieustannie kłuć pacjenta. Pompa skutecznie udaje zdrową trzustkę. Kosztuje 10-15 tys. zł. Wielu rodziców małych pacjentów nie stać na taki wydatek.

Na początku roku łódzki NFZ ogłosił, że dzieci, które potrzebują tych urządzeń, dostaną je. Dyrektor Paweł Paczkowski zdecydował, że na leczenie pompami wyda w tym roku 1,5 mln zł. - Wiemy, że to chroni dzieci przed powikłaniami a leczenie powikłań jest dużo droższe = dodaje Paczkowski.

Żaden inny oddział funduszu nie dał aż tyle na pompy. Pieniądze dostali diabetolodzy dziecięcy ze Szpitala Klinicznego nr 4 im. M. Konopnickiej i z Instytutu centrum Zdrowia Matki Polki. Ci pierwsi rozdadzą swoim podopiecznym 120 urządzeń, drudzy 30.

– Od początku czerwca już ośmioro dzieci dostało pompy – wylicza Agnieszka Szadkowska, kierowniczka poradni diabetologicznej w szpitalu Konopnickiej. - Do końca miesiąca będzie je miała już trzydziestka. – Jest tylko jeden problem. Od początku roku wykryliśmy dużo więcej cukrzyc u dzieci niż w ubiegłych latach. Przydałoby się 10 dodatkowych urządzeń. Już napisaliśmy o tym do NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze