Łódź: pogotowie wyposażyło karetki na wypadek pandemii grypy

Autor: Express Ilustrowany, PP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 12:25

Kombinezony ze sztucznego tworzywa, buty z tego samego materiału, gumowe rękawice, maski i okulary: w takim zestawie transportowani są pacjenci z chorobami zakaźnymi w Łodzi.

Łódź: pogotowie wyposażyło karetki na wypadek pandemii grypy
Łódzkie karetki transportują pacjentów z chorobami zakaźnymi wykorzystując specjalne wyposażenie

350 takich zestawów używają ostatnio załogi karetek łódzkiego pogotowia. Dochodzi do tego dmuchana przezroczysta komora, przypominająca tunel, do przewożenia pacjentów, która zapewnia izolację chorego od otoczenia. Zaopatrzona jest w system filtrów przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych z możliwością regulacji stężenia tlenu oraz w rękawy (otwory na ręce z osłonami), dzięki którym ratownik może wykonywać przy chorym zabiegi medyczne, nie ulegając przy tym infekcji.

Anna Malinowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wyjaśnia, że to środki zapobiegawcze na wypadek pandemii.

– W magazynach naszej stacji mamy sprzęt, który służy zarówno w karetkach systemowych, jak i tych transportowych. 41 ambulansów systemowych na swoim wyposażeniu ma niezbędny sprzęt w postaci jednorazowej odzieży ochronnej z flizeliny,  maseczek dla personelu jak i pacjentów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Malinowska.

Z kolei tunele ochronne stosowane są w trakcie wyjazdów planowych w karetkach transportowych. Jeśli zdiagnozowana lub podejrzewana jest choroba zakaźna, specjalistyczna karetka transportowa ma na wyposażeniu pełen zestaw. Załoga ambulansu dysponuje również środkami dezynfekującymi, które niszczą bakterie i wirusy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum