Łódź: po remoncie więcej pacjentów na torakochirurgii "Kopernika"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2014 17:47

Tysiąc pacjentów więcej będzie mógł przyjąć rocznie po remoncie oddział kliniczny chirurgii klatki piersiowej, nowotworów i rehabilitacji oddechowej Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi.

Remont oddziału wraz z wyposażeniem w sprzęt kosztował ponad 5 mln zł.

- Oddział kliniczny chirurgii klatki piersiowej, nowotworów i rehabilitacji oddechowej szpitala im. Kopernika posiadał dotąd jedną salę operacyjną i 20 łóżek, co nie wystarczało na potrzeby pacjentów, których jest coraz więcej. W połowie maja zostanie przeniesiony do nowych, wyremontowanych pomieszczeń - poinformowała we wtorek (22 kwietnia) Adriana Sikora, rzecznik placówki.

Generalny remont obejmował wymianę wszystkich instalacji, podłóg, przesunięcia ścian działowych, wymianę okien i drzwi.

- Najwięcej pracy wymagało utworzenie bloku operacyjnego z dwiema salami operacyjnymi wykonanymi według najwyższych światowych standardów - wyjaśniła Sikora.

Liczba łóżek na oddziale zwiększy się do 29. Zdaniem Sikory, pozwoli to na przyjęcie większej niż dotychczas liczby pacjentów (z ok. 1800 do ok. 2800 rocznie) i zwiększenie do ok. 1200 liczby zabiegów (obecnie jest ich wykonywanych 700-800 rocznie). Skrócić się ma także czas oczekiwania na hospitalizację.

Oddział jest jednym z trzech oddziałów torakochirurgicznych, ale jedynym w makroregionie, który wykonuje pełen zakres badań diagnostycznych i zabiegów operacyjnych z zakresu torakochirurgii. Leczy pacjentów z takimi schorzeniami jak m.in. rak płuc i przełyku, łagodne guzy płuc i guzy tchawicy, rozedma płuc, nienowotworowe zwężeń przełyku, przepukliny przeponowe czy zwężenia tchawicy.

Oddział jest częścią Centrum Urazowego w "Koperniku" - pełni 24-godzinne dyżury, zabezpieczając pacjentów z urazami wielomiejscowymi. Wykonywana jest na nim największa liczba operacji przełyku w Polsce, a 80 proc. wszystkich leczonych to pacjenci z chorobami nowotworowymi.
Remont oddziału wraz z jego wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt kosztował ponad 5 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło ze środków unijnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum