Łódź: pierwsza w regionie operacja wszczepienia bypassów i ablacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 12:21

Pierwszą w regionie łódzkim operację jednoczesnego założenia bypassów oraz ablacji chirurgicznej przeprowadzają w czwartek (25 czerwca) specjaliści z Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak poinformował agencję kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego prof. Ryszard Jaszewski podobne operację były wykonywane wcześniej w Polsce, ale ta będzie pierwszą z wykorzystaniem innowacyjnego generatora, którego skuteczność sięga 85 proc.; wcześniejsze zabiegi miały skuteczność ok. 70 proc.

Ablacja chirurgiczna stosowana jest w przypadkach, gdy źródło powstawania zaburzeń rytmu serca jest w żyłach płucnych wpadających do serca. Wykorzystując fale o częstotliwości radiowej uzyskiwana jest temperaturę ok. 60 stopni C. na elektrodzie i dzięki temu likwiduje się nieprawidłowe drogi przewodzenia w lewym przedsionku i żyłach płucnych.

Według specjalistów przedłuża to czas operacji o kilka minut, ale w 75 - 80 proc. przypadków przywraca rytm zatokowy serca.

- Ta operacja ma na celu za pomocą wysokiej temperatury zniszczyć drogi nieprawidłowego przewodzenia. Tym samym zostanie chorej przywrócony rytm zatokowy serca. Po operacji pacjentka nie będzie musiała doustnie przyjmować leków zapobiegającym zatorom - wyjaśnił prof. Jaszewski.

Zdaniem lekarzy ablacja chirurgiczna to nowa metoda, coraz bardziej skuteczna i bezpieczna.

78-letnia pacjentka poddawana operacji jest już po siedmiu zabiegach koronarografii. W jej przypadku możliwości działania kardiochirurgów się wyczerpały.

- Migotanie przedsionków pojawia się u mnie średnio raz na tydzień. Nie pomagają żadne leki. Ta operacja jest jedynym sposobem, aby mój stan zdrowia się poprawił - powiedziała pacjentka przed operacją.

Operacje ablacji chirurgicznej wykonywane są od kilku lat, ale przy wykorzystaniu starszej aparatury. Jak zapowiedział prof. Jaszewski dzięki nowemu generatorowi, który otrzymał szpital, możliwe będzie przeprowadzanie większej liczby takich operacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum