Łódź: nowoczesną klinikę rehabilitacji dla dzieci otwarto w ICZMP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2016 15:07

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, po dwuletnim remoncie, otwarto w środę (27 kwietnia) klinikę rehabilitacji dla dzieci. Dzięki inwestycji wartej 22 mln zł, możliwe będzie wielokrotne zwiększenie liczby świadczonych w niej usług.

Łódź: nowoczesną klinikę rehabilitacji dla dzieci otwarto w ICZMP
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki rozpoczął już starania w NFZ o zwiększenie kontraktu na rehabilitację. Fot. Archiwum

- To najnowocześniejsza i najbardziej kompleksowa klinika rehabilitacji w Polsce, prawdopodobnie jedna z najnowocześniejszych w Europie. Dzieci będą mogły korzystać w niej z pełnej rehabilitacji neonatologicznej, neurologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej - podkreślił prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP.

Remont kliniki rozpoczął się w listopadzie 2014 r. Jak wyjaśnił pełniący obowiązki kierownika kliniki Marcin Machnia, problemy w funkcjonowaniu placówki narastały z roku na rok.

- Musieliśmy wyłączać kolejne pomieszczenia z użytkowania, co wiązało się z coraz mniejszym kontraktem z NFZ i spadającą liczbą pacjentów. Pod koniec pozostały nam jedynie trzy sale do ćwiczeń, ograniczona fizykoterapia i hydroterapia. Ostatnie ćwiczenia w basenie odbyły się w 2011 r., potem żaden z nich (klinika posiada dwa baseny) nie został dopuszczony do użytkowania - dodał.

Na czas remontu klinika przeniosła się do innych pomieszczeń w Instytucie, co wiązało się z ograniczeniem działalności. Przez ostatnie cztery lata przyjmowała co roku 160-180 pacjentów, podczas gdy w latach świetności placówki rehabilitowano w niej nawet 3 tys. dzieci rocznie.

W czasie remontu klinika przyjmowała głównie dzieci z wadami wieku rozwojowego; obecnie jest gotowa na leczenie praktycznie każdego dziecka wymagającego rehabilitacji - m.in. po urazach, z zespołami genetycznymi, z porażeniem mózgowym, po nowotworach i operacjach neurochirurgicznych. Szpital już rozpoczął starania w NFZ o zwiększenie kontraktu na rehabilitację.

- W naszym Instytucie mamy największą liczbę dzieci z wadami wrodzonymi, bardzo dużo dzieci po operacjach kardio- i neurochirurgicznych wymagających rehabilitacji. Jestem pewien, że w odnowionej klinice będziemy mogli udzielać nawet 200 porad dziennie - zaznaczył Banach.

Remont i nowoczesne wyposażenie placówki zostały sfinansowane przez Fundację TVN Nie jesteś sam.

- Chcieliśmy zwieńczyć naszą 15-letnią działalność, której dużą część stanowi rehabilitacja dzieci. Kiedy przyjechaliśmy do Instytutu i zobaczyliśmy przerażające warunki, w jakich rehabilitowane były dzieci, a jednocześnie duży potencjał tego miejsca, podjęliśmy decyzję od razu. Na odnowienie i wyposażenie kliniki Fundacja przeznaczyła 22 mln zł - powiedziała Bożena Walter.

Walter w czasie uroczystości w ICZMP poinformowała też o zakończeniu swojej działalności w Fundacji i przekazaniu stanowiska prezesa dziennikarce TVN Katarzynie Kolendzie-Zaleskiej. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum