Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 21-02-2010 15:14

Łódź: nowatorska operacja modelowania oczodołu

Lekarze z oddziału klinicznego chirurgii twarzowo-szczękowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi zastosowali nowatorską metodę rekontruując oczodół.

Operacji został poddany 27-letni nawigator statku z Gdyni, który kilka lat temu miał wypadek samochodowy. Jednym z obrażeń było połamanie kości oczodołu, przez które zapadła się gałka oczna.

W Niemieczech pacjentowi przeszczepiono do oczodołu kość pobraną z biodra. Jednak, po jakimś czasie przeszczepiona kość zaczęła zanikać i gałka oczna znów się zapadła.

– Zamiast przeszczepiać pacjentowi kość, używamy tytanowej siatki, którą wkładamy do oczodołu. Na niej układa się gałkę oczną – wyjaśnia prof. Marcin Kozakiewicz, który jako pierwszy w Europie operuje techniką, opracowaną w zespole Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego.

Lekarz modeluje siatkę na podstawie drugiego oczodołu. Pacjenta ze złamaniem jednego oczodołu bada się tomografem i ogląda ten zdrowy. Potem rekonstruuje trójwymiarowo metodą szybkiego prototypowania. Dzięki temu powstaje model drugiego oczodołu. Wykonując odbicie lustrzane zdrowego, otrzymuje się wersję tego, który uległ złamaniu.

Zrobienie modelu oczodołu kosztuje 1,5 tys. zł, siatka tytanowa kosztuje 1,7 tys. złotych, do tego dochodzi badanie tomograficzne.


Więcej w Dzienniku Łódzkim.