Łódź: nowatorska metoda wzmocnienia zniszczonej kości

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2010 17:25

Ortopedzi z Wojewódzkiego Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu przeprowadzili nowatorską operację wzmacniającą zniszczoną kość.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, 81-pacjentka miała trzykrotnie wszczepianą protezę stawu kolanowego w lewej nodze. Po kilku operacjach kość, do której zamocowano implant była w bardzo złym stanie.

Prof. Marek Synder, kierownik Kliniki Ortopedii w Wojewódzkim Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im. dr Z. Radlińskiego, wyjaśnia, że można było naprawić ubytki za pomocą tzw. przeszczepu kostnego, ale po zabiegu trzeba leżeć nawet do czterech miesięcy, a to mogłoby być niebezpieczne dla pacjentki w tym wieku.

W jej przypadku zastosowano więc nową metodę, która pozwala pacjentowi wstać następnego dnia. Polega ona na uzupełnieniu uszkodzonej kości specjalnymi tytanowymi wkładkami. Umieszcza się je w kości podobnie, jak plomby w zębach. Do tak wzmocnionej kości zakłada się specjalną protezę.

Łódzkim ortopedom w pierwszych operacjach pomogli koledzy z Niemiec. Do kliniki ortopedii przyjechał prof. Dietrich Wesmar z Ravensburg, który zaprezentował metodę, operując wspomnianą 81-latkę. Pod jego okiem ortopedzi naprawili kość i wszczepili protezę stawu kolanowego 79-letniej pacjentce.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum