×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: nowatorska metoda leczenia złamań kręgosłupa

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia09 listopada 2015 13:38

Neurochirurdzy ze szpitala im. Matki Polki w Łodzi, jako jedyni w Europie, dzięki opracowanej przez siebie metodzie, doprowadzają dziecko po złamaniu trzonu kręgosłupa do pełnej sprawności. Nowatorską metodą leczą też dorosłych, ale to w przypadku dzieci są pionierami.

Łódź: nowatorska metoda leczenia złamań kręgosłupa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wyniku kompresyjnego złamania dochodzi do odkształcenia się trzonu, który wtedy przybiera kształt trapezu. Lekarze zwykle „wkładają” wtedy chorego w gorset ortopedyczny. Po pół roku noszenia powoduje, że trzony pod i nad tym złamanym odkształcają się. Stąd paraliżujący ból.

Do tej pory, jedyną metodą leczenia takiego pacjenta było wkręcenie śrub w trzony kręgosłupa i usztywnienie ich prętami. Po takiej operacji główny cel zostaje osiągnięty - kręgosłup jest wyprostowany, a bóle ustępują. Ale chory po zabiegu, co oczywiste, ma ograniczone ruchy. 

Neurochirurdzy ze szpitala im. Matki Polki postanowili w zupełnie inny sposób leczyć kompresyjne złamanie trzonu kręgosłupa u maluchów. Gdy złamanie jest świeże, a trzony nad tym uszkodzonym jeszcze się nie odkształciły, lekarze wprowadzają przezskórnie implant wewnątrztrzonowy, by rozprężyć złamany odcinek i nadać mu pierwotny kształt. Utwardzają cementem medycznym i pacjent po trzech dniach wychodzi ze szpitala.

Dorosłych pacjentów wyleczonych dzięki tej metodzie jest wielu, wśród dzieci takich operacji w Europie wykonano zaledwie trzy, i wszystkie w Centrum Zdrowia Matki Polki.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze