Łódź: nie podjęła reanimacji matki, choć dyspozytorka pogotowia dawała instrukcje

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 11:48

W Łodzi reanimacje przez telefon prowadzone są kilka razy dziennie. Co druga daje oczekiwane rezultaty. Ale zdarza się, że osoba ogarnięta paniką odmawia pomocy.

Łódź: nie podjęła reanimacji matki, choć dyspozytorka pogotowia dawała instrukcje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tak było w przypadku mieszkanki Łodzi, która - mimo instrukcji dyspozytorki pogotowia - nie podjęła reanimacji matki. Kobieta zmarła, zanim karetka zdołała przebić się przez zakorkowane miasto.

Obecnie córka skarży się, że była nakłaniana do reanimacji, choć nie potrafiła tego robić. Pyta, czy to nieodpowiedzialna inicjatywa dyspozytorki, czy kolejny nowatorski pomysł łódzkiego pogotowia? Złożyła też skargę na pracownicę.

W odpowiedzi pogotowie poinformowało ją, że to ona może odpowiadać karnie za nieudzielenie pomocy.

Dr Paweł Goździk z łodzkiego pogotowia wyjaśnia Gazecie Wyborczej, że dyspozytor ma obowiązek nakłanianaia do reanimacji przez przyjazdem karetki. I nie jest to żadna nowa idea, tylko wymagania ustawy o ratownictwie medycznym.

- Ludzie boją się, często brzydzą. Ale w 90 proc. udaje się nam ich przekonać - mówi dr Goździk. - Czasem trudno przebić się przez histeryczny krzyk. Szczególnie gdy dzwonią rodzice małych dzieci. Dlatego dyspozytorzy są bardzo stanowczy. Nie dyskutują, tylko wydają polecenia. Mogą nawet wydawać się niegrzeczni, ale chodzi o to, by nie tracić czasu na zbędne rozmowy.

Według prawa wzywający pomocy nie może odmówić wykonania poleceń pracownika pogotowia. Gdy odmówi, poniesie konsekwencje. Może nawet usłyszeć od prokuratora zarzut nieudzielenia pomocy.

- Nie znam takiego przypadku - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Niemirski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie, czynny lekarz pogotowia, pytany o poniesienie odpowiedzialności karnej przez wzywającego pomocy za odmowę wykonywania poleceń dyspozytora.

- Zdarza się, że rodzina pacjenta jest w tak dużym stresie, że nie jest w stanie opanować się na tyle, aby podjąć reanimację. Pamiętajmy, że mówimy o osobach bez przeszkolenia i w dodatku bardzo zaangażowanych emocjonalnie. Nie da się porównać ich zachowania z zachowaniem profesjonalnych ratowników, którzy „na zimno” zrobią, co trzeba. Jeśli chodzi o karę za nieudzielnie pomocy, to największą będzie świadomość, że matka, ojciec, mąż, dziecko mogliby żyć, gdbyby...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze