Łódź: najstarszy mieszkaniec regionu urodzony z in vitro kończy 20 lat

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2012 09:14

W 1992 roku urodził się pierwszy łodzianin z pozaustrojowego zapłodnienia. W tym roku takich dzieci w województwie łódzkim urodziło się już prawie pół tysiąca. Każdego miesiąca szansę na potomstwo dostają kolejne pary, a problem niepłodności staje się coraz poważniejszy.

Łódź: najstarszy mieszkaniec regionu urodzony z in vitro kończy 20 lat

Lekarze szacują, że z niepłodnością zmaga się nawet 15 proc. par w województwie łódzkim.

W przyszłym roku ma rozpocząć się program Ministerstwa Zdrowia, dzięki któremu 15 tysięcy par w Polsce ma szansę na dofinansowanie zabiegu in vitro przez państwo. To byłaby duża pomoc, bo procedura zapłodnienia tą metodą kosztuje dziś ok. 10 tys. zł.

Łódzkie kliniki nie zdecydowały jeszcze, czy będą się starały o wejście na listę ministerstwa, wszystko zależy od szczegołów, które nie są na razie znane. W Łodzi wykonuje się dziś ok. 1200 prób zapłodnienia in vitro rocznie. 30 proc. z nich kończy się sukcesem. 

Z powodu niepłodności kilka lat temu powstały w Łodzi jedne z pierwszych w Polsce banków nasienia i komórek jajowych. W regionie łódzkim używa się nasienia obcego dawcy w 2 procentach zabiegów in vitro i w 10 procentach inseminacji. W przypadku komórek jajowych decyduje się na nie około 10 proc. pań. 

Więcej: www.dzienniklodzki.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum