Łódź: miasto przeznaczy 900 tys. zł na Program Profilaktyki Próchnicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2011 18:31

900 tys. zł przeznaczy w ciągu trzech lat gmina Łódź na Miejski Program Profilaktyki Próchnicy dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W środę (14 września) uchwałę w tej sprawie przyjęli łódzcy radni - poinformował łódzki magistrat.

Łódź: miasto przeznaczy 900 tys. zł na Program Profilaktyki Próchnicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Badania epidemiologiczne prowadzone w Łodzi wykazują, że próchnica zębów jest nadal poważnym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, a 12-latki w Łodzi mają średnio więcej niż dwa zęby stałe z próchnicą.

Miejski Program Profilaktyki Próchnicy będzie realizowany w latach 2012-14. W jego ramach przeprowadzone zostanie lakowanie drugich zębów trzonowych stałych (siódemki) u dzieci w wieku 12 i 13 lat z wysokim ryzykiem próchnicy.

- To właśnie te dzieci, u których będzie taka potrzeba i których rodzice wyrażą na to zgodę, będą miały lakowane zęby - poinformował rekomendując projekt przewodniczący Rady Miasta Tomasz Kacprzak (PO).

Koszt lakowania jednego zęba to 25 zł. W Łodzi jeden rocznik dzieci w tym wieku to 4-6 tys. osób. Gabinety stomatologiczne w których wykonywane będą zabiegi mają zostać wybrane w drodze konkursu.

Program zakłada także działania edukacyjne podnoszące świadomość prozdrowotną kobiet w ciąży i uświadamiających m.in. o konieczności pierwszej wizyty u stomatologa pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka.

Program ruszy od początku przyszłego roku. Rocznie miasto przeznaczy na jego realizację 300 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze