×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: miasto przekaże pieniądze na dodatkowe badania mieszkańców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 stycznia 2018 18:27

Ok. 1,5 mln zł z miejskiego budżetu przeznaczyła w tym roku Łódź na dodatkowe - poza systemem NFZ - badania u lekarzy specjalistów, a także inne świadczenia prozdrowotne. Zapisy pacjentów przyjmowane będą w Miejskich Centrach Medycznych od połowy lutego.

Łódź: miasto przekaże pieniądze na dodatkowe badania mieszkańców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W roku 2018 zaproponujemy łodzianom szereg badań i konsultacji specjalistycznych, zabiegów fizjoterapeutycznych oraz porad dietetyka, które finansujemy bezpośrednio z budżetu miasta Łodzi. Wszyscy wiemy, jakie są kolejki do lekarzy specjalistów poprzez system NFZ - poinformował w czwartek (18 stycznia) przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych w łódzkiej radzie miejskiej Adam Wieczorek (PO).

Dodał: - Dzięki dofinansowaniu z miejskiej kasy łodzianie nie będą musieli czekać na wizytę u endokrynologa sześć miesięcy, laryngologa - dwa, a dermatologa - miesiąc. W tym przypadku będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń.

W ramach programu mieszkańcy Łodzi będą mogli zapisać się do 16 grup specjalistów, m.in. kardiologa, laryngologa, okulisty, geriatry, psychiatry czy ginekologa, a także na badania obrazowe (USG, densytometria) i zabiegi fizjoterapeutyczne - łącznie to ponad 300 turnusów rehabilitacyjnych - oraz konsultacje dietetyczne. W sumie za 1,5 mln zł wykonanych będzie 4,5 tys. konsultacji, badań diagnostycznych, porad itp.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są w Urzędzie Miasta Łodzi oraz w Miejskich Centrach Medycznych (MCM), które będą realizatorami programu i w których od połowy lutego rozpocznie się przyjmowanie zapisów. Pacjenci nie potrzebują skierowań, a świadczenia - w tym równiez działania edukacyjne z obszaru zdrowia - realizowane będą od marca do listopada br.

- Gdy tworzyliśmy w ramach reformy miejskiej ochrony zdrowia MCM zaznaczaliśmy, że nie są one tylko po to, by obsługiwać pacjentów w ramach NFZ, ale że będą to podmioty realizujące dodatkowe działania prozdrowotne na rzecz mieszkańców - tak właśnie się dzieje - dodał Wieczorek.

Jak zaznaczył, nie jest to pierwszy projekt dotyczący opieki zdrowotnej, który prowadzi i finansuje miasto Łódź.

- Nakłady na profilaktykę zwiększają się co roku o niebagatelne kwoty, bo w 2010 roku zaczynaliśmy od 1 mln zł na świadczenia dla 700 tys. mieszkańców. Obecne programy to środki sięgające ponad 4 mln zł i wciąż te kwoty rosną. Dochodzą też programy finansowane ze środków UE - podkreślił Wieczorek.

Wśród dodatkowych świadczeń finansowanych w tym roku z miejskiej kasy jest kilkanaście programów zdrowotnych, m.in. dopłata do procedury in vitro, badania i zajęcia dla uczniów prowadzone pod hasłem "Wyprostuj się", szczepienia ochronne przeciw grypie oraz przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - dla seniorów, bilans zdrowia kobiety i mężczyzny - czyli jednodniowe kompleksowe badanie stanu zdrowia połączone z konsultacją lekarską.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze