Łódź: miasto jeszcze w 2012 r. przekaże budynek dla hospicjum

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 09:42

Miasto zadeklarowało, że jeszcze w tym roku znajdzie i przekaże w drodze niekomercyjnej budynek Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie.

Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie działa od 1992 r. Przy Stowarzyszeniu funkcjonuje NZOZ składający się z hospicjum domowego oraz poradni medycyny paliatywnej. Jednak nadrzędnym celem organizacji jest budowa pierwszego w Łodzi hospicjum stacjonarnego.

Urząd Miasta Łódź zadeklarował, że jeszcze w 2012 r. znajdzie budynek, w którym swoją siedzibę będzie miało hospicjum. Następnie obiekt zostanie w drodze niekomercyjnej przekazany stowarzyszeniu.

- Nie mam wątpliwości, że to jest miejsce, które musi powstać niezwłocznie - powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Do tej pory łodzianie potrzebujący opieki paliatywnej musieli szukać pomocy poza miastem.

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, wskazuje, że opieka nad osobami chorymi i starszymi, to coraz większy problem nie tylko w województwie łódzkim, ale i całym kraju.

- W Łodzi nie zaspokajamy nawet 50 proc. potrzeb w zakresie opieki paliatywnej, takiej sytuacji nie ma w żadnym innym województwie - dodaje dr Ciałkowska-Rysz.

Lekarze podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących tego typu troski jest oczywiście pobyt w domu z rodziną z doraźną tylko pomocą lekarza, pielęgniarki czy psychologa. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy są ku temu warunki lokalowe i rodzinne.

Władze miasta zapewniają, że trwają poszukiwania odpowiedniego budynku. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy poznać jego lokalizację.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum