Łódź: liczba przeszczepień rośnie, ale to wciąż za mało

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 11:02

Od początku roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Norberta Barlickiego w Łodzi wykonano ponad 30 przeszczepień narządów. Ostatni - pod koniec czerwca. W 2010 było ich tylko 25.

Łódź: liczba przeszczepień rośnie, ale to wciąż za mało

W Polsce wciąż jest dwa razy mniej pobrań niż na zachodzie Europy. Z danych NIK wynika, że od czasu gwałtownego spadku liczby przeszczepów w 2007 roku, następuje powolny wzrost. Do 2010 roku liczba przeszczepów narządów od zmarłych dawców wzrosła o 38,5 proc. Niezmiennie najwięcej pacjentów czeka na przeszczep nerki. Od pierwszej dializy do przeszczepu mijają średnio trzy lata, a od zgłoszenia na listę oczekujących - od 7 do 12 miesięcy.

Nadal podstawowym problemem polskiej transplantologii jest zbyt mała liczba narządów do przeszczepiania w stosunku do liczby osób, które oczekują na transplantację.

Szpitale chcą zabiegać o większą liczbę dawców, dlatego zatrudniają koordynatorów ds. pobrań i przeszczepień. W Łódzkiem pracują oni m.in. w szpitalu im. Barlickiego i w szpitalu im. Pirogowa. Zostali zatrudnieni pod koniec zeszłego roku.

 Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum