Łódź: lekarze ze szpitala Kopernika usunęli obrzęk nogi nowatorską metodą

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2021 15:36

W Szpitalu Kopernika w Łodzi wykonano pierwszy w regionie zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych z użyciem systemu obrazowania fluorescencyjnego.  Usunęli w ten sposób obrzęk limfatyczny nogi.

Łódź: lekarze ze szpitala Kopernika usunęli obrzęk nogi nowatorską metodą
Podczas zabiegu w Szpital Kopernika w Łodzi; FOT. Materiały prasowe

U pacjentki, u której w wyniku czerniaka konieczne było usunięcie węzłów chłonnych w rejonie pachwiny, doszło do obrzęku limfatycznego nogi. Aby zlikwidować obrzęk, lekarze z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi przeprowadzili zabieg polegający na zespoleniu naczyń chłonnych i żylnych w kilku miejscach kończyny.

W ten sposób przywrócony został zatrzymany spływ chłonki, która znów mogła dostać się do układu krążenia. Ponieważ tego typu naczynia mają średnicę części milimetra, zabieg wykonywany był przy użyciu specjalnego mikroskopu (powiększenie do 20x) i narzędzi chirurgicznych - w tym igieł i nici o średnicy mniejszej od średnicy włosa.

Naczynia chłonne i limfa są bezbarwne, dlatego zastosowano obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej.

Preparat wstrzyknięty w odpowiednie miejsca kończyny zabarwił naczynia, a ich przebieg, dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu, analizowany był na ekranie monitora. Ta nowatorska technologia pozwala na łatwiejszą identyfikację dróg limfatycznych dzięki obrazowaniu z użyciem światła bliskiej podczerwieni.

Wyjątkowa precyzja chirurgów i niewielkie pole operacyjne zwiększają komfort i tempo rekonwalescencji. Już następnego dnia po tego typu zabiegu pacjent może opuścić szpital.

Zabieg rozszerza zakres możliwości i działalności Oddziału Chirurgii Onkologicznej w "Koperniku".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum