Łódź: kolejnych 46 przedszkoli i pięć żłobków otwartych od poniedziałku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2020 17:29

W poniedziałek (25 maja) działalność wznowi kolejnych pięć miejskich żłobów i 46 przedszkoli - poinformowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. U ponad 150 pracowników tych placówek przebadanych genetycznie nie stwierdzono zakażenia koronawirusem.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pierwsze łódzkie przedszkola i żłobki otwarto w miniony poniedziałek. Jednak ze względu na wątpliwe wyniki testów przesiewowych na obecność koronawirusa, którym decyzją władz Łodzi zostali poddani wszyscy pracownicy mający kontakt z dziećmi, uruchomiono wówczas tylko jeden z 32 miejskich żłobków i 31 przedszkoli ze 146 znajdujących się na terenie Łodzi.

W sumie wątpliwe wyniki testów dotyczyły 456 pracowników.

"U 56 pracowników żłobków z niepewnym wynikiem testu przesiewowego na obecność COVID-19, badania genetyczne dały wynik negatywny. To oznacza, że mogą wrócić do pracy. W związku z tym od poniedziałku 25 maja Łódź otwiera pięć kolejnych miejskich żłobków" - poinformowała w piątek wiceprezydent miasta Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Pięć placówek może w sumie przyjąć 128 dzieci. Do piątku chęć ponownego oddania dzieci do tych placówek zadeklarowało w sumie 54 rodziców. Jednak dane będą weryfikowane z rodzicami do końca dnia.

Negatywny wynik badania genetycznego otrzymało również 121 osób pracujących w łódzkich przedszkolach. W związku z czym w poniedziałek swoją działalność wznowi kolejnych 46 miejskich przedszkoli.

Wyniki testów pracowników kierowanych przez sanepid na badania genetyczne sukcesywnie spływają do magistratu i od ich rezultatów zależy otwieranie kolejnych miejsc opieki nad dziećmi.

W Łodzi po uwzględnieniu nowych norm GIS przygotowano ok. 850 miejsc dla dzieci w żłobkach i ok. 3 tysiące miejsc w przedszkolach. 

Bartłomiej Pawlak

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum