Łódź: kardiolodzy o najnowszych metodach leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2011 15:00

O najnowszych wytycznych w kardiologii, współczesnym leczeniu migotania przedsionków czy choroby wieńcowej dyskutowali lekarze na 17. Łódzkiej Konferencji Kardiologicznej w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Łódź: kardiolodzy o najnowszych metodach leczenia

W tym największym edukacyjnym sympozjum kardiologicznym w regionie łódzkim brało udział ok. 900 lekarzy kardiologów, internistów i lekarzy rodzinnych.

Jak powiedział przewodniczący Konferencji prof. Jarosław Damian Kasprzak, podczas spotkania prezentowano najnowszą wiedzę w kluczowych zagadnieniach współczesnej kardiologii z uwzględnieniem najnowszych wytycznych postępowania, które opublikowało Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

- Przekazaliśmy lekarzom jak współcześnie leczyć migotanie przedsionków, chorobę wieńcową, wadę wrodzoną serca czy problemy związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego - powiedział prof. Kasprzak

Zdaniem kardiologów, postęp w leczeniu pacjentów z chorobami układu krążenia jest ciągły i bardzo szybki, ponieważ sposoby leczenia opierają się na organizowanych z rozmachem i starannie zaprojektowanych badaniach. Pojawiają się nowe leki m.in. w leczeniu migotania przedsionków, zapobiegające nawrotom arytmii, nowe techniki leczenia wad wrodzonych serca, czy zapobiegania zatorom.

Zdaniem prof. Kasprzaka, polscy pacjenci są schorowani, ale znacznie mniej niż 20 lat temu. W jego ocenie wynika to ze znacznej poprawy kontroli czynników ryzyka tj. wysoki cholesterol, cukrzyca czy palenie.

- Tutaj jest ogromny sukces i ta prewencja zadziałała bardzo skutecznie w stosunku do roku 90., kiedy nastąpiła największa zapaść w stanie zdrowia w Polsce. W tej chwili zarówno polscy pacjenci są zdrowsi jak i polska kardiologia należy zdecydowanie do najbardziej nowoczesnych w Europie - zaznaczył.

Kardiolodzy podkreślają, że w Polsce stosowane są wszystkie, poza nielicznymi wyjątkami, metody leczenia, do których mają dostęp pacjenci w Europie Zachodniej czy w USA. - Wciąż chciałoby się jednak, żeby budżet przeznaczany na finansowanie opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia był bogatszy - podkreślił prof. Kasprzak.

W jego ocenie przykładem na poprawę możliwości stosowania pewnych procedur może być dostępność do leczenia inwazyjnego choroby wieńcowej, która 10 lat temu stawiała nas w ostatniej piątce krajów w Europie. - Teraz jesteśmy ponad średnią europejską, na poziomie takich krajów jak Niemcy czy Francja - zaznaczył naukowiec.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum