Łódź: kardiochirurgia dziecięca CZMP bez pieniędzy za co trzeciego pacjenta

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2010 15:35

Na oddziale kardiochirurgii dziecięcej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki operowane są dzieci z całej Polski. Jednak popularność oddziału zamiast cieszyć, martwi.

Prof. Jacek Moll

Jak informuje Gazeta Wyborcza, im więcej tzw. trudnych przypadków zoperują na oddziale, tym gorzej dla szpitala, bowiem za co trzeciego pacjenta placówka nie dostaje pieniędzy.

Winny jest skomplikowany system rozliczeń za operacje kardiochirurgiczne. Ministerstwo Zdrowia płaci za zabiegi oraz pobyt dziecka na oddziale pooperacyjnym, czyli na OIOM-ie. W tym drugim oddziale jest jednak ograniczenie: resort zwraca koszty maksymalnie za 65 godzin intensywnej terapii dziecka.

Dalsze leczenie finansuje NFZ, który płaci tylko za leczenie na jednym oddziale szpitala. Oznacza to, że jeśli po operacji dziecko zostanie dłużej na OIOM-ie, a z niego zostanie przeniesione na kardiochirurgię, pieniądze dostanie tylko OIOM.

Prof. Jacek Moll, szef oddziału kardiochirurgii, wyjaśnia, że nie byłoby problemu, gdyby dziecko po 65 godzinach leczenia na OIOM-ie można było przenieść na jego oddział. Jednak większość małych pacjentów jest w bardzo ciężkim stanie. Na intensywnej terapii spędzają tygodnie. Później trafiają na kardiochirurgię, gdzie trzeba je jeszcze długo leczyć. Za to leczenie szpital nie otrzymuje pieniędzy.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum