Łódź: kampania "Help - dla życia bez tytoniu"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2010 18:17

Łodzianie mogli poddać się w sobotę (20 lutego) badaniu poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Dane pokazują, że smak papierosów zna ponad 23 proc. dzieci w wieku 13-15 lat.

Badania są wykonywane w ramach inauguracji tegorocznej europejskiej kampanii „Help – dla życia bez tytoniu”.

Głównym celem, prowadzonej od kilku lat europejskiej kampanii, jest zmobilizowanie młodych ludzi ze wszystkich krajów Unii Europejskiej do aktywnego promowania niepalenia wśród swoich rówieśników.

Każdy uczestnik badania otrzymywał ulotkę ze swoim wynikiem oraz informacje, gdzie może szukać pomocy w rzuceniu palenia. Kolejne akcje zostaną przeprowadzone m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu. W okresie wakacji kampania ma ruszyć na polskie Wybrzeże.

W ubiegłym roku stoiska kampanii odwiedziło ponad 4,5 tys. osób. Jest skierowana przede wszystkim do osób młodych, między 15. a 34. rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej dane dotyczące przyrostu liczby palących są najbardziej niepokojące. Badania przeprowadzone przez organizacje prozdrowotne ujawniły, że młodzi ludzie sięgają po papierosy nie tylko z ciekawości, ale też w wyniku presji rówieśników i z chęci upodobnienia się do gwiazd świata rozrywki.

Z badań opublikowanych przez organizatorów akcji wynika, że w Polsce nadal jest więcej palaczy niż w wielu pozostałych krajach UE.

U nas po pierwszego papierosa sięgają dzieci przed ukończeniem 10. roku życia. Dane pokazują, że ponad 23 proc. dzieci w wieku 13-15 lat oraz 32 proc. ludzi w wieku 20-29 lat pali papierosy. Natomiast w całej UE każdego roku z powodu szkodliwości palenia tytoniu umiera niemal milion osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum