Łódź: jest 30 łóżek geriatrycznych, a powinno być tysiąc

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 09:31

Zdaniem prof. Tomasza Kostki, konsultanta krajowego ds. geriatrii, sytuacja łódzkich seniorów jest katastrofalna. Potwierdza to Kamil Martyniak, ratownik medyczny z łódzkiego pogotowia. Jak mówi, większość zgłoszeń dotyczy ludzi po 80. roku życia. Dla wielu seniorów karetka to jedyna szansa na szybką pomoc medyczną. Ratownicy jednak nie zastąpią geriatrów.

Łódź: jest 30 łóżek geriatrycznych, a powinno być tysiąc
Zdaniem prof. Tomasza Kostki, konsultanta krajowego ds. geriatrii, sytuacja łódzkich seniorów jest katastrofalna. Fot. PTWP

Temat braków w łódzkiej geriatrii powrócił po tym, jak łódzcy seniorzy założyli komitet obrony szpitala, bo sprzeciwiają się zapowiadanej likwidacji 70 łóżek w szpitalu, który jest częścią Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera.

Centrum pozostać ma miejscem przeznaczonym dla seniorów - z domem dziennego pobytu, ośrodkiem rehabilitacji i Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Jednak bez oddziałów szpitalnych, które zwyczajowo przyjmowały i leczyły najstarszych łodzian.

Dyrekcja MCM zapewnia, że seniorzy nie mają powodów do obaw, bo będą przyjmowani w innej placówce MCM przy ul. Milionowej. To tłumaczenie nie przekonuje prof. Tomasza Kostki, który pracuje w Klinice Geriatrii Uniwersyteckiego Szpitala Medycznego im. WAM.

Jak mówi prof. Kostka, oddział załadowany jest po sufit często ludźmi w bardzo ciężkich stanach, z odleżynami, infekcjami. Natomiast ci, którzy nie są na geriatrię przyjmowani, umierają w domu albo przewożeni są na oddziały internistyczne.

Z wyliczeń profesora wynika, że w tej chwili w Łodzi i okolicach jest nieco ponad 30 łóżek geriatrycznych, a powinno być tysiąc. Z tego jakieś 300 z tzw. ostrej geriatrii - dla pacjentów z infekcjami, zaostrzonymi chorobami. Pozostałe powinny być przeznaczone dla chorych, którzy wymagają tzw. rehabilitacji geriatrycznej.

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum