Łódź: czerwiec obrodził w bliźnięta

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 16:24

Łódzcy lekarze prowadzą coraz więcej pacjentek z ciążami mnogimi. Np. w czwartek (25 czerwca) mają się urodzić dwie pary bliźniąt w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Madurowicza w Łodzi.

W Centrum Zdrowia Matki Polki bliźniaki urodzi w najbliższym czasie siedem kobiet. Coraz częściej zdarza się, że w klinice jednego dnia przychodzą na świat 2 - 3 pary bliźniąt. W tym miesiącu w „Madurowiczu” urodziło się już pięć par takich maluchów, a w ICZMP prawie trzy razy tyle – pisze Express Ilustrowany.

- Narodziny bliźniaków i trojaczków zdarzają się coraz częściej - mówi prof. Urszula Kowalska-Koprek, kierownik Kliniki Patologii Ciąży szpitala im. Madurowicza w Łodzi.

Ciąże mnogie w większości przypadków zdarzają się u kobiet po hormonalnym leczeniu niepłodności lub zabiegach in vitro. Gdy dzieci są ułożone prawidłowo i nie ma żadnych komplikacji, poród odbywa się siłami natury. Jednak w wielu przypadkach trzeba wykonać cesarskie cięcie. Bliźniaki często rodzą się przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i są wcześniakami. Dzieci z ciąż mnogich zwykle muszą przebywać w inkubatorze, wymagają szczególnej troski i dłuższego pobytu w szpitalu.

W ICZMP, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem ciąży bliźniaczej, urodziło się w 2007 r. 131 par bliźniąt, w 2008 r - 170, a w 2009 już 175. W szpitalu im. Madurowicza odnotowano w 2008 r. 90 takich par, a w tym roku - 36.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum