Łódź: coraz więcej chorych na nowotwory

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2012 17:30

Łódzcy onkolodzy alarmują, że w regionie łódzkim w ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Wzrost ten był dwukrotnie wyższy niż średnia w kraju. Przekonują jednocześnie, że leczenie onkologiczne jest coraz bardziej skuteczne.

4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji w Łodzi zaprezentowano m.in. plany rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala im. Kopernika w Łodzi.

Według lekarzy, z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w latach 2007-2009 liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrosła w województwie łódzkim o niemal 16 proc., w porównaniu do 7-proc. wzrostu na poziomie całego kraju. Zdaniem onkologów, jest to spowodowane m.in. ubóstwem i starzeniem się łódzkiego społeczeństwa.

- Siedzimy tutaj na onkologicznej bombie demograficznej i epidemiologicznej. Bez wątpienia, jeśli ten bardzo niekorzystny trend się utrzyma, będzie to olbrzymie wyzwanie dla włodarzy regionu i lekarzy - powiedział na konferencji prasowej kierownik Zakładu Teleradioterapii Szpitala im. Kopernika, prof. Jacek Fijuth.

Jego zdaniem, bardzo ważne są działania edukacyjne w zakresie profilaktyki pierwotnej, które mają zmniejszyć ryzyko zachorowań na nowotwory, ale przede wszystkim profilaktyki wtórnej, czyli wczesnego wykrywania nowotworów. Jednocześnie statystyki pokazują, że leczenie onkologiczne jest coraz bardziej skuteczne. W latach 2007-2009 liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych w regionie zwiększyła się tylko o 0,1 proc.

Zdaniem dyrektora Szpitala im. Kopernika, Wojciecha Szrajberta, 2012 rok będzie przełomowym dla Regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Zakończy się kilka inwestycji finansowanych ze środków unijnych o wartości 59 mln zł, które mają znacząco podnieść poziom leczenia. 15 mln zł zostanie przeznaczone na zakup aparatury medycznej i wyposażenia.

W pierwszym kwartale tego roku oddany zostanie do użytku nowy oddział brachyterapii, zakończy się przebudowa pomieszczeń dla potrzeb pododdziału chemioterapii jednego dnia oraz przebudowa pomieszczeń dla potrzeb oddziału chorób rozrostowych.

W tym roku oddany zostanie do użytku nowy zespół operacyjno-zabiegowy dla potrzeb oddziału chirurgii onkologicznej, powstanie też drugi oddział medycyny paliatywnej oraz zakończy się przebudowa Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej i pomieszczeń dla potrzeb Klinki Hematologii kierowanej przez wybitnego specjalistę, prof. Tadeusza Robaka.

W przyszłym roku Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi wzbogaci się m.in. o pracownię PET. Wartość tego projektu to 35 mln zł. Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku niemal 120 tys. zł na dwa programy profilaktyczne: program pozwalający na wczesną diagnostykę nowotworów piersi oraz nowotworów dróg oddechowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum