Łódź: chirurgia małoinwazyjna coraz popularniejsza

Autor: Dziennik Łódźki, KL/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2011 14:46

Sukcesem zakończyła się operacja pobrania węzłów chłonnych wykonana przy pomocy wideoskopu. Przeprowadził ją dr Jacek Cywiński z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi.

Łódź: chirurgia małoinwazyjna coraz popularniejsza

Dotychczas wideoskop wykorzystywany był w łódzkim szpitalu do zabiegów laparoskopowych, podczas których usuwano m.in. pęcherzyki żółciowe, guzy tarczycy lub tętniaki.

Zastosowanie tej małoinwazyjnej metody uchroniło pacjentkę od tradycyjnej operacji, co umożliwi jej szybki powrót do normalnej aktywności fizycznej.

Hospitalizacja w takim przypadku jest też zdecydowanie krótsza. Pacjent wychodzi ze szpitala po dwóch dniach. W przypadku standardowej operacji pobyt w szpitalu trwałby co najmniej 10 dni. Dzięki temu łódzka lecznica może sporo zaoszczędzić.

Lekarze coraz częściej przyznają, że w porównaniu z klasycznym zabiegiem, metody małoinwazyjne wygrywają. Co sprawia, że stają się tak popularne?

– Przede wszystkim są skuteczne – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dr Piotr Jarzemski, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Dr Jarzemski wykonuje operacje laparoskopowe od 15 lat, jest jednym z pionierów wprowadzania w Polsce technik operacji laparoskopowych.

Jak podkreśla nasz rozmówca – powłoki ciała w takim zabiegu naruszane są jedynie w minimalnym stopniu, dzięki temu nie ma rozległego cięcia mięśni. Wszystko to powoduje drastyczne zmniejszenie urazu okołooperacyjnego i utraty krwi oraz skrócenie okresu rekonwalescencji.

– Obraz na monitorze jest powiększony nawet dziesięciokrotnie, co zwiększa precyzję zabiegu. U większości pacjentów blizny pooperacyjne są prawie niewidoczne – zaznacza Piotr Jarzemski.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum