Łódź: bezpłatne testy na HIV dla 400 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2020 16:21

W Miejskim Centrum Medycznym Bałuty w Łodzi od 1 lutego będzie można poddać się bezpłatnemu testowi na HIV i skorzystać z porad na temat możliwości leczenia zakażenia. Organizatorzy akcji planują przebadanie do końca roku ok. 400 osób.

Bezpłatne testy na HIV. FOT. Victor/Flickr (CC BY 2.0)

Miejskie Centrum Medyczne Bałuty będzie oferować bezpłatne testy na HIV od 1 lutego w ramach akcji "Jesteśmy POZytywnie otwarci!", finansowanej z grantu przekazanego przez Gilead Sciences Poland.

Jak wyjaśniła koordynatorka akcji dr Marta Lewandowska, mieszkańcy woj. łódzkiego mają do dyspozycji tylko jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny wykonujący takie testy, który otwarty jest przez 6 godzin w tygodniu. Dlatego zespół Centrum skorzystał z okazji, jaką daje konkurs pozytywnie otwarci.

- Dzięki wygranej w konkursie możemy teraz zapewnić mieszkańcom naszej dzielnicy na miejscu, w znanej przychodni, podczas wizyty u lekarza rodzinnego nie tylko testy, ale też wsparcie i rzetelne informacje na temat HIV i AIDS. Mamy nadzieję, że dzięki temu zachęcimy naszych pacjentów do testowania się. Planujemy wykonanie do końca tego roku co najmniej 400 testów - podkreśliła.

Badania w kierunku zakażenia HIV będą przeprowadzane codziennie w przychodni przy ulicy Nastrojowej w godzinach jej pracy, czyli między godz. 8.00 a 18.00.

Zgodnie z danymi NIZP-PZH w 2018 r. zanotowano w Polsce 1275 nowych zakażeń HIV. W 2019 r. od stycznia do września liczba ta wyniosła 1091. W woj. łódzkim nowo wykrytych zakażeń było w roku 2018 jedynie 37, a od stycznia do września 2019 - 61, co stanowi niewiele ponad 5 proc. w skali kraju. Jednak zdaniem organizatorów akcji świadomość zagrożenia HIV i konieczności poddawania się testom jest w kraju zbyt niska, dlatego wiele przypadków zakażeń może pozostawać niewykrytych.

Celem programu pozytywnie otwarci jest promocja profilaktyki HIV i wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Jego partnerami są m.in. Krajowe Centrum ds. AIDS, PZH - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i firma Gilead Sciences, która w ostatnich sześciu latach przeznaczyła blisko 2 mln zł na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

PAP - Agnieszka Grzelak-Michałowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum