Łódź: będą leczyć laserem zmiany naczyniowe u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2011 15:01

W dziecięcym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi można przeprowadzać zabiegi lecznicze u dzieci z wadami naczyń krwionośnychi przy użyciu lasera pulsacyjno-barwnikowego.

Łódź: będą leczyć laserem zmiany naczyniowe u dzieci
Urządzenie służy do leczenia malformacji naczyniowych (zmian i wad naczyniowych), objawiających się najczęściej w postaci płaskich, czerwonych plam na skórze. - Laser powoduje koagulację krwinek i zamykanie naczyń włosowatych, co daje efekt zblednięcia plamy - powiedział dr Przemysław Przewratil z Kliniki Chirurgii i Onkologii Dziecięcej łódzkiego szpitala.

Kierująca kliniką prof. Ewa Andrzejewska podkreśliła, że do tej pory w Polsce w żadnym z dziecięcych szpitali mających pełne zabezpieczenie anestezjologiczne nie można było wykonywać takich zabiegów, bo żaden z oddziałów takiego urządzenia nie posiadał. Zabiegi wykonywane w łódzkim szpitalu w znieczuleniu ogólnym będą refundowane przez NFZ.

Najmłodsze dzieci do tej pory musiały być leczone za granicą. Starsze mogły leczyć się w prywatnym gabinecie medycznym, ale tylko nielicznych stać na takie leczenie. - Do uzyskania skutecznego efektu trzeba powtarzać zabieg 5-10 razy. W niektórych przypadkach nawet więcej. W znieczuleniu ogólnym jeden zabieg kosztuje w prywatnej przychodni od 2 do 3 tys. zł. Za granicą od 2 do 3 tys. euro - powiedział dr Przewratil.

Dyrektor szpitala prof. Jerzy Stańczyk podkreślił, że jego placówka od dwóch lat starała się w Ministerstwie Zdrowia o zakup lasera, ostatecznie jednak warte 300 tys. zł urządzenie przekazała szpitalowi jedna z fundacji. W łódzkim szpitalu mają nadzieję, że resort zdrowia dokupi za to inny potrzebny szpitalowi sprzęt.

- Wbrew ogólnym opiniom opieka pediatryczna kosztuje o wiele więcej, niż opieka nad dorosłymi. Musi być więcej pielęgniarek, które zajmą się dziećmi. Na oddziałach są też rodzice. Procedura wycen w NFZ jest jednak taka, że większość dużych szpitali dziecięcych jest zadłużona - powiedział Stańczyk.

Zdaniem lekarzy około 2-3 procent całej populacji ma malformacje naczyniowe. Do dziecięcego SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi każdego roku zgłasza się kilkuset nowych pacjentów z takimi schorzeniami.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum