×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: będą edukować o jaskrze, która kradnie wzrok

Autor: KR/Rynek Zdrowia16 listopada 2015 17:09

We wtorek (17 listopada) w Łodzi odbędzie się kolejne z cyklu spotkań edukacyjnych pt. ''Jaskra nie boli - kradnie wzrok''. Akcja organizowana jest w ramach programu Łódzka Akademia Zdrowia.

Łódź: będą edukować o jaskrze, która kradnie wzrok
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkanie odbędzie się 17 listopada w godz. 16-18 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej, przy ul. Piotrkowskiej 104. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Według WHO jaskra uważana jest za chorobę cywilizacyjną, drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Prognozy wskazują, że w 2020 r. jaskrą dotknięte będzie 79,6 mln osób, a 11 mln straci w jej wyniku wzrok .

W Polsce według szacunków ekspertów na jaskrę może chorować ok. 800 tys. osób. W województwie łódzkim liczba mieszkańców, których ten problem może dotyczyć to nawet ok. 26 100 osób. W samej Łodzi może być ich ok. 7 400.

Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby - w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości.

- W przypadku jaskry wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie. Nie jest ona chorobą ludzi starszych, jak powszechnie się sądzi. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę są osoby już po 35. roku życia - podkreśla dr Mariola Depczyńska, specjalista chorób oczu z Centrum Leczenia Jaskry w Łodzi.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum