Łódź: ankiety dostają też zmarli, bo nie można zweryfikować bazy?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 11:55

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi wspólnie z łódzką Kliniką Immunologii, Reumatologii i Alergii wysyła do łodzian, którzy cierpieli na duszność i korzystali z tego powodu z usług pogotowia, ankiety i zaproszenia na bezpłatne leczenie. Wyniki badania mają pomóc w polepszeniu standardów leczenia.

Niestety nikt nie weryfikuje list, na podstawie których wysyłane są zaproszenia i właściwie nie ma jak tego zrobić. Powoduje to, że zaproszenia trafiają też do osób, które zmarły.

– Znalazłam w skrzynce zaproszenie na badania dla mojego taty. Ojciec od dwóch lat nie żyje. W takiej chwili wróciły wszystkie złe wspomnienia. Kiedy czytałam pytania zawarte w ankiecie, łzy same napływały mi do oczu – opowiada Dziennikowi Łódzkiemu jedna z czytelniczek.

Listy są wysyłane do osób, które w 2007 r. cierpiały na duszności oskrzelowe i którym pogotowie ratunkowe udzieliło wtedy pomocy.

– Tylko taką bazą z nazwiskami pacjentów dysponujemy. Korzystanie z innej byłoby sprzeczne z ustawą o ochronie danych osobowych - twierdzi Grażyna Sobczak, która koordynuje program ze strony Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. – Informacje, które zbierzemy na podstawie ankiet, pomogą nam opracować specjalny program pomocy dla pacjentów, którzy mają problem z dusznościami.

Dodaje, że to wszystko dla dobra pacjentów, przykro jej, że ankieta trafiła do córki nieżyjącego mężczyzny.

– Oczywiście jest mi bardzo przykro, że ojciec tej pani nie żyje - mówi koordynatorka programu.

Według niej jest wiele osób, które pomagają pogotowiu zebrać dane do ankiety i to pomimo faktu, że ich najbliżsi nie żyją. Podkreślają, że gdyby wcześniej powstał taki program, choroba być może miałaby inny przebieg. – Dlatego teraz chcą pomóc innym. Dla nas najważniejsze jest dobro pacjentów. A informacje zawarte w ankiecie mają nam pomóc w polepszeniu standardów leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum