Łódź: anestezjolodzy z ICZMP pomogli pacjentce z zespołem Mayera-Rokitansky’ego

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 08:20

U pacjentki z zespołem Mayera-Rokitansky’ego konieczne było przeprowadzenie operacji ginekologicznej. Podjęli się jej specjaliści z wiodącego ośrodka w Wielkopolsce, ale zabieg się nie odbył. Na sali operacyjnej okazało się, że anestezjolodzy nie są w stanie zaintubować pacjentki.

Anestezjolodzy dr Mariusz Bratkowski i dr Bogusław Sobolewski podjęli się u pacjentki z zespołem Mayera-Rokitansky’ego intubacji wstecznej. Fot. ICZMP

Kobieta zaczęła szukać innych ośrodków zajmujących się leczeniem zespół Mayera-Rokitansky’ego. Tak trafiła do Łodzi. Jak informuje Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, zabieg ginekologiczny postanowili wykonać się specjaliści z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej. Znieczulenia podjęli się specjaliści z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii ICZMP: dr Bogusław Sobolewski i dr Mariusz Bratkowski.

- Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem - przyznaje dr Sobolewski. Powodem były zniekształcenia w obrębie szyi, twarzoczaszki i przykurcze mięśni pacjentki.

Anestezjolodzy poprosili o pomoc zespół Kliniki Otolaryngologii ICZMP. Za pomocą wideofiberoskopu zlokalizowano miejsce wejścia do krtani. Przygotowano plan działania i wyznaczono termin kolejnego zabiegu. I znów intubacja się nie powiodła. Wtedy, aby nie odwoływać operacji, dr Sobolewski zdecydował się na przeprowadzenie rzadko wykonywanej procedury - intubacji wstecznej.

Jak wyjaśnia ICZMP, u pacjentki nakłuto tchawicę i wprowadzono specjalną igłę. Dalej prowadnicą przeprowadzono ją do jamy ustnej. Do wyciągniętej z niej prowadnicy założono rurkę intubacyjną, którą wreszcie można było wprowadzić do tchawicy. Dzięki temu dało się pacjentkę znieczulić, a ginekolodzy mogli przeprowadzić zabieg, który zakończył się powodzeniem.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum