Łódź: Punkt Diagnozy i Terapii FASD będzie także rehabilitować

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 12:39

W działającym w Łodzi Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD - spektrum alkoholowych zaburzeń płodu - otwarto w poniedziałek (11 czerwca) salę terapii integracji sensorycznej. Będą z niej korzystali mali pacjenci z całego województwa.

Fot. archiwum

Działający w Łodzi od marca Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD jest jedną z niewielu w kraju i pierwszą o zasięgu wojewódzkim placówką zajmującą się pacjentami ze spektrum alkoholowych zaburzeń płodu (FASD). Dotychczas prowadzono w nim wyłącznie diagnostykę, od poniedziałku (11 czerwca), dzięki otwarciu sali terapii integracji sensorycznej, możliwa będzie też rehabilitacja dzieci.

- Zespół FASD to skutek nadużywania alkoholu przez matkę w okresie ciąży, który prowadzi do zaburzeń rozwojowych płodu, odbijających się negatywnie na całym jego życiu. Stworzenie punktu diagnostycznego i poradni było możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy z opłat wnoszonych przez hurtownie alkoholowe w ramach polityki przeciwdziałania alkoholizmowi. Warto podkreślić, że jest to działanie innowacyjne w skali kraju - zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Na wyposażenie Punktu wydano 100 tys. zł, natomiast 200 tys. zł rocznie będzie przeznaczane na diagnostykę, porady i rehabilitację dzieci. Od marca na konsultacje w kierunku FASD zgłoszonych zostało ponad 150 dzieci z całego Łódzkiego. Obecnie procesem diagnostycznym, w czasie którego psycholog ocenia funkcje neurorozwojowe, psychiatra - stan psychiczny, a pediatra - fizyczny, objętych jest 55 małych pacjentów.

- Takich poradni jest w Polsce bardzo niewiele, można policzyć je na palcach jednej ręki. Pomagają one, by wyciszać bądź pobudzać zmysły - bo tak naprawdę musimy indywidualnie ustalić, czego potrzeba małemu człowiekowi, by w przyszłości funkcjonował lepiej. Terapia pozwala też na łagodzenie zaburzeń zachowania - wyjaśniła psychiatra Katarzyna Pałka-Szafraniec.

Głównym deficytem występującym u dzieci z FASD jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz współistniejące zaburzenia innych układów, np. moczowego, kostnego, rozwoju ucha środkowego, jamy nosowo-gardłowej czy uszkodzenia serca.

W łódzkim ośrodku diagnoza dzieci w kierunku FASD jest prowadzona na podstawie zalecanego przez WHO modelu kanadyjskiego. Pełne zdiagnozowanie pacjenta trwa od 2 do 3 miesięcy. W nowej sali pacjenci będą wykonywali ćwiczenia mające stymulować ich układ czucia. Do treningu są wykorzystywane m.in. piłki wspierające terapię zaburzeń czucia, przedmioty do precyzyjnego układania, pozwalające trenować koordynację przestrzenną, huśtawki do stymulacji układu przedsionkowo-komorowego.

Zdaniem psychiatry, dzieci z FASD, wymagające wsparcia i terapii do końca życia, dotychczas "funkcjonowały w swoim środowisku bez diagnozy i spychane na boczny tor przez poradnie i lekarzy". Według specjalistów, NFZ nie finansuje leczenia dzieci z zespołem FASD, ponieważ takiej jednostki chorobowej nie ma w jego rejestrach.

- Prowadzenie placówki zajmującej się FASD nie jest wymogiem ustawowym - to działanie fakultatywne samorządu województwa łódzkiego. Bardzo się cieszymy, że Wielkopolska, Mazowsze i inne województwa zainteresowały się tą sprawą i mam nadzieję, że posłowie w Sejmie zadecydują kiedyś, by takie punkty diagnostyczne znalazły się w każdym powiecie - powiedział wicemarszałek łódzkiego Dariusz Klimczak.

Według ekspertów, trudno oszacować skalę występowania FASD w Polsce. Przyjmuje się, że rozpowszechnienie FAS (alkoholowy zespół płodowy) jest nie mniejsze niż 4 osoby na tysiąc, a FASD - nie rzadsze niż 20 osób na tysiąc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum