Łódź: "Otulinka" otacza kompleksową opieką terapeutyczną wcześniaki i ich rodziców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2017 08:45

"Otulinka" to pierwszy w Polsce ośrodek, w którym kompleksową opieką terapeutyczną tuż po opuszczeniu szpitala objęte są wcześniaki oraz noworodki z podejrzeniem zaburzeń rozwojowych. Łódzka placówka i program wspierać ma także ich rodziców i opiekunów. Obecnie z pomocy korzysta już 22 dzieci.

Łódź: "Otulinka" otacza kompleksową opieką terapeutyczną wcześniaki i ich rodziców
Łódzka placówka i program wspierać ma także rodziców i opiekunów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- W pierwszych, kluczowych tygodniach życia, chcemy zapewnić najmłodszym pacjentom szybką i kompleksową terapię już od momentu opuszczenia szpitala, w trakcie ich oczekiwania na przyjęcie do placówki świadczącej usługi w ramach kontraktu z NFZ - mówiła prezes Fundacji Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat", w której działa "Otulinka", Izabela Jachim-Kubiak.

Na świecie już co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak czyli noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży. W Polsce częstość występowania przedwczesnych urodzeń jest na poziomie 6 proc., natomiast w województwie łódzkim - 8 proc. Liczba różnych powikłań i ryzyko wystąpienia zaburzeń będących następstwem wcześniactwa ma znaczny wpływ na późniejszy rozwój dzieci. Dlatego - zdaniem neonatologów - niezbędne jest zapewnienie kompleksowej i stałej opieki specjalistycznej wcześniakom oraz noworodkom zagrożonym zaburzeniami rozwoju przynajmniej do trzeciego roku życia.

Dla zapewnienia dzieciom przedwcześnie urodzonym ciągłości opieki już od momentu opuszczenia szpitala łódzka Fundacja Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat" opracowała wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami oraz noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju i ich rodzinami - "Otulinka".

W ramach programu powstał specjalistyczny ośrodek, który zapewniać ma skierowanym do niego noworodkom oraz ich rodzicom kompleksową opiekę terapeutyczną zespołu lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów, neurologopedów czy psychologów.

- Dzieci te bardzo często przebywają długotrwale na oddziale neonatologicznym i rodzic, wychodząc z takiego oddziału, zostaje skierowany do szeregu placówek medycznych. Wiemy, że jest wtedy zagubiony (...), rodzice czują się zagrożeni, niepewni w nowej sytuacji. Dlatego staramy się im pomóc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości - podkreśla prezes Fundacji "Kolorowy Świat".

Według niej często rodzice wcześniaków po opuszczeniu przez dzieci oddziałów neonatologicznych, muszą czekać nawet 2-3 miesiące na przyjęcie noworodka wymagającego specjalistycznej opieki do dziennego oddziału rehabilitacji w ramach NFZ. - Dla tych dzieci jest to stracony czas - podkreśliła. Dlatego też program adresowany jest do najmłodszych do 4. miesiąca życia (wieku skorygowanego), które uzyskują pomoc w ośrodku bez zbędnego oczekiwania.

- Dzieci wychodzą ze szpitala ze specjalnym skierowaniem, na którym lekarz zaznacza swoje przypuszczenia i wstępne rozpoznanie. Pierwszą wizytą u nas jest konsultacja lekarska plus fizjoterapeutyczna, podczas której przeprowadzany jest wywiad i wstępne badanie diagnostyczne dziecka, jego odruchów, zachowań. Na tej podstawie zespół - lekarz i fizjoterapeuta - w przyjazny sposób opisują rodzicom stan zdrowia dziecka, jego rokowania oraz przedstawiają plan opieki rozwojowej - opowiadała Jachim-Kubiak.

- Bardzo często pojawia się zalecenie kolejnej wizyty kontrolnej, a rodzice zostają wyposażeni w instruktaż pielęgnacyjny. Niestety zdarzają się również dzieci, które powinny już nawet, mimo że są tak malutkie, przyjeżdżać do nas na stałą terapię 2-3 razy w tygodniu - dodaje szefowa Fundacji.

To pierwszy tego typu program realizowany w Polsce. Pomoc świadczona jest bezpłatnie. W pierwszym etapie przez 2 lata projekt pilotażowy obejmie tylko województwo łódzkie. Docelowo jednak planowane jest nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń z różnego rodzaju organizacjami, aby objąć działaniem programu całą Polskę.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum