Łódź: Ośrodek Przeszczepów Szpiku ruszy w pierwszych dniach nowego roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2010 14:11

Jak już informowaliśmy, 4 stycznia ruszy w Łodzi nowoczesny ośrodek przeszczepów szpiku. Oznacza to koniec odsyłania chorych z Łódzkiego do placówek w innych województwach.

Ośrodek Przeszczepów Szpiku będzie miał doskonałe warunki do wykonywania wszystkich przeszczepów, także allogenicznych (przeszczep szpiku od dawcy), których wcześniej w Łodzi nie można było wykonywać.

Jak podaje PAP, Klinika Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi, przy której powstał ośrodek, jest jedyną placówką w makroregionie łódzkim, która obejmuje specjalistyczną opieką hematologiczną 2,8 mln mieszkańców województwa. Rocznie hospitalizowanych jest tutaj ok. 1,5 tys. pacjentów.

Dotąd wykonywano w niej rocznie tylko ok. 25-30 autologicznych przeszczepów szpiku, czyli szpiku pochodzącego od pacjenta. Powód: niski standard izolatek. Chorzy, którzy wymagali przeszczepu szpiku od dawcy byli odsyłani do lepiej wyposażonych ośrodków w Polsce. - Po uruchomieniu ośrodka liczba przeszczepów, łącznie z allogenicznymi, wzrośnie do ok. 50 rocznie – deklaruje rzecznik lecznicy Adriana Sikora.

Nowy budynek Ośrodka to ponad tysiąc m kw. powierzchni. Znajduje się w nim osiem jednoosobowych sal, wyposażonych w osobne łazienki, monitoring, z telewizorami i telefonami przy łóżkach. Każda sala to sterylna izolatka, zabezpieczona przez specjalny system wentylacyjny z odpowiednimi filtrami powietrza przed wtargnięciem bakterii i wirusów. Personel medyczny i osoby odwiedzające chorych przed wejściem do izolatek będą przechodzić przez specjalne śluzy.

W pozostałych pomieszczeniach znajdują się gabinety lekarskie, dyżurka pielęgniarek oraz kuchnia przystosowana do przygotowywania sterylnych posiłków. Szpital kupił osobny sprzęt do diagnostyki obrazowej: USG, rentgen i EKG przyłóżkowe. Będą one przeznaczone wyłącznie na potrzeby pacjentów ośrodka.

Pacjenci po przeszczepie nowego szpiku muszą od 4 do 6 tygodni przebywać w sterylnych pomieszczeniach, bowiem w wyniku wcześniejszej agresywnej chemioterapii na pewien czas zostają całkowicie pozbawieni odporności. Przedstawiciele szpitala zapewniają, że nowy Ośrodek spełnia wszystkie europejskie wymogi sanitarne.

Adriana Sikora przypomniała, że historia budowy łódzkiego Ośrodka sięga 2000 roku. Ministerstwo Zdrowia po 2 latach wstrzymało program jego budowy z powodu braku środków. Szpital wyłożył wówczas z własnej kasy ponad 440 tys. zł, ale w 2003 r. zabrakło pieniędzy i budowa została wstrzymana. Przez kilka lat budynek stał w stanie surowym. Dopiero w 2007 roku inwestycja została wznowiona po przeznaczeniu na nią środków z budżetu samorządu województwa łódzkiego.

Inwestycja kosztowała ponad 6,5 mln zł. Niemal w całości została sfinansowana ze środków samorządu województwa łódzkiego, który przekazał szpitalowi w sumie 6 mln zł na dokończenie budowy i wyposażenie Ośrodka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum