Łódź: Kongres Polsko-Afrykański w cieniu Eboli

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 25 września 2014 10:58

W Łodzi w dniach od 6 do 7 listopada organizowany jest Kongres Polsko-Afrykański. Przyjedzie na niego kilkuset delegatów z 30 krajów z Czarnego Lądu. Lekarze ostrzegają, że to niebezpieczne.

Łódź: Kongres Polsko-Afrykański w cieniu Eboli
Organizatorzy spodziewają się prawie tysiąca uczestników, m.in. z Nigerii, Angoli czy Demokratycznej Republiki Konga. W zeszłorocznym kongresie Poland-Africa uczestniczyło 800 osób. Lekarze alarmują, że w dobie szalejącej epidemii wirusa Ebola zaproszenie do Łodzi kilkuset Afrykańczyków, nie jest bezpieczne.

Ebola jest chorobą wysoko zakaźną. Nikt nie wie, czy wszyscy uczestnicy kongresu będą zdrowi i nie można tego stwierdzić z całą odpowiedzialnością. Wystarczy jedna osoba z rejonu zagrożonego Ebolą, która skarżyłaby się na infekcję, żeby powstał duży problem.

Jak przypomina prof. Anna Piekarska, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych i ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu im. Biegańskiego, na świecie odwoływano już spotkania naukowe, na przykład z powodu epidemii grypy. Organizatorzy kongresu jednak nie biorą pod uwagę możliwości odwołania kongresu. Ich zdaniem, łodzianie mogą czuć się bezpiecznie.

Sprawa organizacji kongresu omawiana była w łódzkich urzędach. Powiatowy inspektor sanitarny w Łodzi na zlecenie wojewody łódzkiego, Jolanty Chełmińskiej, przeprowadza analizę ryzyka zakażeniem związanego z przyjazdem kilkuset mieszkańców Afryki do Łodzi. Powinna być gotowa w ciągu najbliższych dni. Wówczas zapadną decyzje o podjęciu ewentualnych środków ostrożności przez odpowiednie służby.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum