Łódź: Fundusz nie zwróci za leczenie stomatologiczne niepełnosprawnej

Autor: KR, Express Ilustrowany/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 09:15

Rodzice niepełnosprawnej dziewczynki, która wymagała leczenia stomatologicznego, musieli zapłacić rachunek za jej leczenie w Instytucie Stomatologii. Postanowili starać się o zwrot pieniędzy w NFZ. Ten odmawia i wyjaśnia.

Express Ilustrowany opisuje historię rodziców niepełnosprawnej dziewczynki, która pięć lat temu poparzyła sobie jamę ustną i przełyk. Pod koniec grudnia 2011 roku dziewczynka wymagała nagłej opieki stomatologicznej.

W Instytucie Stomatologii rodzice usłyszeli, że skończył się kontrakt i dziecko może zostać przyjęte odpłatnie. Rodzice zapłacili rachunek w wysokości 140 zł i zwrócili się do oddziału Funduszu o zwrot pieniędzy.

Jak wyjaśnia Anna Leder z biura prasowego Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, stomatologiczne leczenie niepełnosprawnych dzieci (czyli leczenie w znieczuleniu ogólnym)  w Łodzi w 2011 roku zabezpieczały dwie poradnie, w tym poradnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym Instytucie Stomatologii w Łodzi.

Wskazuje, że zgodnie z prawem każda osoba z bólem powinna zostać przyjęta w dniu zgłoszenia.

- W skardze złożonej do NFZ rodzic nie wspomina o bólu. Wizyta pacjentki była planowa, a Instytut wyjaśnił nam, że zaproponował przesunięcie wizyty o kilka dni. Pacjentka z tej propozycji nie skorzystała i zgodziła się zapłacić za wizytę - mówi Anna Leder.

Zaznacza też, że zgodnie z prawem NFZ nie może zwracać kosztów leczenia na podstawie jakichkolwiek rachunków. Rozlicza się wyłącznie ze świadczeniodawcami.

- Jestem przekonana, że gdyby pacjentka poinformowała lekarza o bólu zęba sprawa potoczyłaby się inaczej - podsumowuje Anna Leder.

Więcej: www.lodz.naszemiasto.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum