Łódź: Fundacja DKMS przeprowadzi akcję rejestracji dawców szpiku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2015 15:23

W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ok. 8 tys. dawców szpiku z całej Polski. W najbliższy weekend w łódzkiej Manufakturze będzie można do nich dołączyć, poddając się prostemu badaniu. Wśród oczekujących na przeszczep jest 3,5-letnia Hania z Łodzi.

Łódź: Fundacja DKMS przeprowadzi akcję rejestracji dawców szpiku
Fot. Archiwum

O masowy udział w akcji zaapelowała na konferencji we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Proszę wszystkich, abyśmy pomogli 3,5-letniej Hani i poddali się bardzo prostemu, bezpiecznemu i nieinwazyjnemu badaniu, które może uratować życie - powiedziała.

Matka dziewczynki Karolina Wałęsa wyjaśniła, że Hania na białaczkę limfoblastyczną zachorowała po raz pierwszy jako 8,5-miesięczne niemowlę. Wówczas pokonała chorobę dzięki chemioterapii. - Dwa lata później ponownie usłyszeliśmy wyrok i okazało się, że bez przeszczepu się nie obejdzie. Obecnie Hania oczekuje na przeszczep, który ma odbyć się we Wrocławiu - dodała.

Zdaniem matki dziewczynki, organizowana w łódzkiej Manufakturze 11 i 12 kwietnia akcja, może przynieść setki nowych dawców komórek macierzystych i dopomóc wielu chorym na białaczkę, potrzebującym szpiku od dawcy niespokrewnionego, którzy otrzymają dzięki temu szansę na nowe życie.

Akcja "Pomóż Hani i Innym" jest adresowana do wszystkich chętnych pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Dawcami mogą zostać osoby ważące minimum 50 kg i bez dużej nadwagi oraz chorób przewlekłych. W celu określenia zgodności tkankowej wystarczy pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Dodatkowe badania lekarskie potrzebne są dopiero w momencie, gdy odnaleziony zostanie "bliźniak tkankowy", czyli osoba cierpiąca na raka krwi i potrzebująca przeszczepu, u której występuje zgodność tkankowa z dawcą.

Z informacji podanych przez koordynatora ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Agnieszkę Kwiatkowską wynika, że obecnie w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 8 tys. dawców szpiku, z czego przebadano ponad 6,5 tys. Ponad 1800 osób z bazy Fundacji oddało swoje komórki macierzyste, ratując życie chorym na białaczkę. Co godzinę - jak podała Kwiatkowska - w Polsce diagnozowany jest u kogoś nowotwór krwi.

Obecnie stosuje się dwie metody pobrania materiału do przeszczepu - w 80 proc. przypadków jest to uzyskanie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Jak wyjaśniła mama Hani, ten drugi zabieg budzi obawy wśród potencjalnych dawców, jednak w rzeczywistości nie jest bolesny, gdyż wykonuje się go w pełnym znieczuleniu i nawet kilkuletni pacjent przechodzi go bez powikłań i cierpień.

Działająca od sześciu lat jako organizacja non-profit Fundacja DKMS Polska prowadzi obecnie największą bazę dawców szpiku w kraju. Jest częścią światowej bazy, istniejącej od 23 lat, skupiającej dawców z wielu krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum