Łódź: 10 urządzeń do kompresji klatki piersiowej wspomoże ratowników medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 13:12

Dziesięć urządzeń o łącznej wartości 600 tys. zł do kompresji klatki piersiowej trafiło do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Aparaty posłużą zespołom pogotowia do wspomagania czynności ratunkowych przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

- Zakupione z dotacji wojewody łódzkiego urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej pozwolą na zachowanie idealnych parametrów uciśnięć klatki piersiowej przez dłuższy czas podczas prowadzonej resuscytacji; uwolnią też ręce jednego z ratowników, który w tym czasie będzie mógł zająć się innymi czynnościami. Możliwy stanie się nawet transport poszkodowanych w stanie zatrzymania krążenia do szpitali, celem wdrożenia specjalistycznych procedur, np. przezskórnego leczenia zawału serca - poinformował rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi Adam Stępka.

Wyjaśnił, że gdy ustaje praca serca, liczy się czas i jakość uciśnięć klatki piersiowej. W 5-7 minut od zatrzymania krążenia zachodzą nieodwracalne zmiany w strukturze mózgu. Uniemożliwiają one powrót pacjenta do pełnej sprawności. Wczesne podjęcie podstawowych zabiegów ratujących życie - uciśnięć klatki piersiowej i oddechów ratowniczych - prawie czterokrotnie zwiększa szanse przeżycia poszkodowanego.

Wykonanie przez ratownika 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ma zastąpić pracę serca, wymuszając przepływ krwi w ciele poszkodowanego. Stępka przypomniał, że - zgodnie z zalecaniami Europejskiej Rady Resuscytacji - głębokość uciśnięć powinna wynosić 5-6 cm, a ich tempo ma mieścić się w granicach 100-120 uciśnięć na minutę.

Zdaniem rzecznika łódzkiego pogotowia zapewnienie tych parametrów przez dłuższy czas nie jest łatwe. Już po dwóch minutach resuscytacji u prowadzącej ją osoby pojawia się zmęczenie, które może przełożyć się na jakość czynności ratunkowych.

Za 600 tys. zł z dotacji wojewody łódzka WSRM kupiła 10 urządzeń Lucas-3. Mają one być pomocne w takich sytuacjach. To aparaty z napędem elektrycznym, wyposażone w specjalną przyssawkę umożliwiającą aktywną dekompresję klatki piersiowej. Zastosowanie urządzenia poprawia parametry hemodynamiczne, co daje pacjentom w sytuacji zagrożenia życia większe szanse na ratunek i powrót do sprawności. W najbliższych dniach aparaty trafią do zespołów ratownictwa medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum