Lockdown nie pogorszył wyników leczenia AMD. Międzynarodowy sukces lubelskiej kliniki okulistyki

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia09 września 2021 21:03

Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowana przez prof. Roberta Rejdaka znalazła się w czołówce europejskich ośrodków pod względem utrzymania jakości leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) podczas pandemii Covid-19.

Lockdown nie pogorszył wyników leczenia AMD. Międzynarodowy sukces lubelskiej kliniki okulistyki
Jakość leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) w Polsce podczas pandemii Covid-19 nie pogorszyła się. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)
  • Wyniki z lubelskiej kliniki okulistycznej dotyczące leczenia pacjentów z AMD zostały porównane z wynikami uzyskanymi przez referencyjne ośrodki okulistyczne w Szwajcarii (Zurich), Hiszpanii (Madryt), Włoszech (Triest), Turcji (Ankara) i Rosji (Moskwa)
  • Analizowano przede wszystkim częstość wizyt, częstość iniekcji oraz poziom ostrości wzroku pacjentów poddawanych leczeniu podczas I fali pandemii Covid-19
  • Prof. Robert Rejdak: - Analizy wykazały, że polskie wyniki znajdowały się w czołówce pod względem korzyści dla pacjenta we wszystkich kategoriach
  • W ocenie prof. Roberta Rejdaka wyniki leczenia AMD w ośrodku lubelskim są odzwierciedleniem poziomu terapii tego schorzenia prowadzonej także w innych polskich ośrodkach w oparciu o program lekowy

Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie była oceniana w badaniu porównawczym przeprowadzonym przez zespół ekspertów międzynarodowych w dziedzinie okulistyki EUROCOVCAT.

Leczenie AMD w pandemii Covid-19 - porównując się z innymi

Wyniki badania „Wpływ pandemii COVID-19 na ostrość wzroku pacjentów z wysiękową postacią AMD w Europie” porównującego jakość leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) w referencyjnych ośrodkach okulistyki, ukazały się w opiniotwórczym czasopiśmie medycznym o światowym zasięgu „Journal of Clinical Medicine”.

Współautorem pracy jest wchodzący w skład zespołu ekspertów prof. Robert Rejdak, kierujący Kliniką Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Jako jedyny ekspert EUROCOVCAT z Polski zostałem poproszony o nasze wyniki z Lublina. EUROCOVCAT zajmuje się dostosowywaniem norm i rekomendacji dla okulistyki europejskiej w warunkach COVID-19. Jednocześnie oceniamy wpływ pandemii na poziom świadczeń i wyniki leczenia w okulistyce w Europie - tłumaczy prof. Robert Rejdak.

Wyniki z lubelskiej kliniki dotyczące leczenia pacjentów z AMD zostały porównane z wynikami uzyskanymi przez renomowane ośrodki okulistyczne w Szwajcarii (Zurich), Hiszpanii (Madryt), Włoszech (Triest), Turcji (Ankara) i Rosji (Moskwa).

Utrzymanie jakości leczenia AMD - jesteśmy w czołówce

Badanie przeprowadzono na 546 pacjentach w wieku od 51 do 97 lat, leczonych z powodu AMD, z których 71,53 proc. miało wysiękową postać plamki. Analizowano przede wszystkim częstość wizyt, częstość iniekcji oraz poziom ostrości wzroku pacjentów poddawanych leczeniu.

- W badaniu wykorzystano wyniki pacjentów leczonych podczas I fali pandemii Covid-19 uzyskane losowo z baz danych - mówi nam profesor.

I podkreśla: - Analizy wykazały, że polskie wyniki znajdowały się w czołówce pod względem korzyści dla pacjenta we wszystkich kategoriach.

Z analizy leczenia AMD wynikało, że w Europie podczas I fali lockdownu zmniejszyła się zarówno liczba podań leku, jak i średnia liczba wizyt pacjentów. Badania pokazały, że pacjenci z AMD nie przychodzili na zaplanowane wizyty ani nie otrzymywali leczenia. Najtrudniejsza była sytuacja pacjentów w Turcji, Hiszpanii i we Włoszech. Najlepiej opiekowano się chorymi leczonymi z powodu AMD w Polsce, Szwajcarii i Rosji.

W AMD w postaci wysiękowej, czyli o ciężkim przebiegu pacjentowi powinny być aplikowane leki do gałki ocznej. W przeciwnym razie grozi mu utrata wzroku. W Polsce zagrożonych z tego powodu jest 120-225 tys. osób. To dla nich właśnie otworzono w 2015 r. specjalny program lekowy. Ocenia się, że uratował przed ślepotą 50 tys. osób.

W ocenie prof. Roberta Rejdaka wyniki leczenia AMD w ośrodku lubelskim są odzwierciedleniem poziomu terapii tego schorzenia prowadzonej także w innych polskich ośrodkach.

- Wyniki jakie uzyskaliśmy podczas I fali pandemii Covid-19 wyniknęły stąd, że AMD jest traktowane jako wskazanie pilne, a pacjenci są leczeni w ramach programu lekowego, który od lat jest rozwijany w Polsce pod kierownictwem prof. Marka Rękasa, konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki - mówi prof. Robert Rejdak.

Leczenie AMD - pilne i w ramach programu lekowego

Pacjenci uczestniczący w programie otrzymują iniekcje preparatem antyVEGF. Program lekowy jest taką formą leczenia, która jest realizowana w oparciu o określone kryteria medyczne, ale także administracyjne.

- Elektroniczny system dokumentacji pozwala czuwać nad częstością wizyt i liczbą iniekcji. Istnieją sztywne kryteria określające terminy podawania leku pacjentowi. Pacjenci byli proaktywnie zaopiekowani przez ośrodek, utrzymywali kontakt z ośrodkiem, zachęcaliśmy ich do wizyt, co powalało na dochowanie terminów w celu podania leku - podkreśla profesor Robert Rejdak, zaznaczając, że pomimo obostrzeń podczas I fali nie przerwano leczenia chorych z AMD w ramach programu lekowego.

Zdaniem profesora, gdyby w leczeniu wysiękowej postaci AMD nie realizowano podań leku w ramach programu, pacjent pozostawałby niejako pozostawiony sam sobie. Nie byłoby też należycie egzekwowane zarówno samo leczenie, jak i kontrole zlecane przez lekarza.

Program nakłada na pacjenta obowiązki. Musi on dochowywać terminów wizyt, żeby nie wypaść z programu, stosować się do zaleceń. - Także ośrodek ma nałożony obowiązek kontynuowania terapii, stąd dobra organizacja leczenia również w czasie pandemii. Wgląd do postępów realizacji programu u pacjenta ma zespół koordynacyjny, co wprowadza pewne uporządkowanie leczenia - dodaje prof. Rejdak, zaznaczając, że właśnie taka organizacja leczenia ma wpływ na jego jakość.

Dotychczasowa praca ośrodka lubelskiego już wcześniej została doceniona. W Lublinie powstaje Europejskie Centrum Leczenia Chorób Plamki. - Zostaliśmy docenieni dotacją, która pozwoli na całkowity remont i zakup najnowszego sprzętu, będziemy prowadzić leczenie schorzeń plamki na najwyższym światowym poziomie - zapewnia prof. Robert Rejdak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum