Litwa pomaga Ukrainie w walce z wirusem grypy

Autor: kurierwilenski.lt/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2016 12:10

Litwa przekaże Ministerstwu Ochrony Zdrowia Ukrainy w Kijowie leki antywirusowe na sumę ponad 400 tys. euro (ponad 30 tys. opakowań Relenza i Tamiflu). Transport z pomocą medyczną ma wyjechać w piątek (22 stycznia).

Litwa pomaga Ukrainie w walce z wirusem grypy
Wirus grypy H1N1. Fot. archiwum

- Na Ukrainie już ponad 50 osób zmarło z powodu powikłań po grypie, jednak na razie nie można mówić o epidemii. Dominuje grypa wywołana przez wirus H1N1, znany jako świńska grypa. Dlatego też postanowiliśmy przekazać pomoc humanitarną - powiedział Kurierowi Arvydas Skorupskas, doradca minister ochrony zdrowia.

Czytaj: Grypa: władze Kijowa zalecają noszenie masek

Ekspert dodał, że na Litwie kolejna epidemia grypy spodziewana jest w przyszłym roku. - Zazwyczaj największa zachorowalność jest w listopadzie. W tym roku prawdopodobnie nas ominęła - powiedział.

To nie jest pierwsza pomoc humanitarna wysłana na Ukrainę. Rok temu Litwa przekazała worki przetaczania krwi, antybiotyki oraz aparat rentgenowski. Pomoc była przeznaczona dla szpitali we wschodniej Ukrainie, tam gdzie najwięcej ludzi ucierpiało podczas konfliktów wojennych.

Ministerstwo Finansów Litwy zobowiązało się opłacić wszystkie wydatki związane z transportem pomocy humanitarnej na Ukrainę. Wydatki mieszczą się w granicach 2 900 euro.

Czytaj: www.kurierwilenski.lt

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum