Litwa: lekarze ratunkowi zastąpią specjalistów
Na Litwie do tej pory w oddziałach przyjęć - szybkiej pomocy medycznej pracowali lekarze różnych specjalizacji, a także pielęgniarki, ratownicy medyczni, położne. To ma się zmienić. Pojawili się licencjonowani lekarze ratownictwa medycznego.

W tym roku siedmiu licencjonowanych lekarzy ratownictwa medycznego podjęło już pracę w szpitalnych oddziałach przyjęć - szybkiej pomocy medycznej (odpowiednik SOR) w Wilnie i Kownie. W ten sposób rozpoczęło się wdrażanie nowego modelu szybkiej zintegrowanej pomocy medycznej, który zdaniem Ministerstwa Ochrony Zdrowia zapewni zmiany w systemie obsługi pacjenta.
Jak wyjaśnia portal wilnoteka.lt, wiedza lekarzy ratunkowych jest znacznie szersza od tej posiadanej przez specjalistów. Mają kompetencje do świadczenia usług chirurgicznych, terapeutycznych, pourazowych, położniczych, a także z zakresu chorób dziecięcych i diagnostyki radiologicznej. Dzięki temu będą w stanie udzielić szybkiej pomocy medycznej bez konieczności odsyłania pacjentów do innych specjalistów.
Model szybkiej, zintegrowanej pomocy medycznej funkcjonuje już w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii, Stanach Zjednoczonych. Rozwijany jest on także m.in. w Belgii, Holandii, Estonii, Chorwacji i Słowenii.
Litewskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia przewiduje, że w ciągu dziesięciu lat lekarze ratunkowi stopniowo będą zastępować dotychczasowych pracowników oddziałów przyjęć - szybkiej pomocy medycznej.
Obecnie na Litewskim Uniwersytecie Nauk Medycznych w Kownie studiuje 45 lekarzy ratunkowych - rezydentów, a na Uniwersytecie Wileńskim - 35. Potrzeba ok. 300 lekarzy ratunkowych.
Czytaj: www.wilnoteka.lt
ZOBACZ KOMENTARZE (0)