Lista "Szpitali bez bólu" coraz dłuższa

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2010 15:27

Liczba "Szpitali bez bólu" powiększyła się o 9 placówek i liczy już 52 podmioty.

Weryfikację wdrożonych standardów przeszło pozytywnie 6 z 7 szpitali, które złożyły wniosek o nadanie certyfikatu oraz 3 oddziały. 

­– Chory wie, że ma prawo do ulgi w cierpieniu. Zdaje sobie sprawę z tego, że po zabiegu może odczuwać ból, ale jest równocześnie świadomy, że lekarz przed operacją porozmawia z nim na temat zabiegu, bólu z nim związanego i możliwych sposobów jego uśmierzania, a personel zrobi wszystko, co w jego mocy, by cierpienie pacjenta było jak najmniejsze – komentuje prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

Wybierając szpital czy oddział, w którym ma być leczony, pacjent może kierować się tymi kryteriami. Również personel medyczny ma z uczestnictwa w projekcie korzyści, bo dzięki jasnym, zrozumiałym wytycznym może lepiej zorganizować swoją pracę.

O przyznaniu certyfikatów „Szpital bez bólu” decyduje Komisja Certyfikacyjna, pod przewodnictwem prof. Jana Dobrogowskiego.

Kryteria i standardy, które muszą spełniać placówki ubiegające się o certyfikat to: uczestnictwo personelu medycznego (lekarzy anestezjologów, lekarzy różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarek) w szkoleniu z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego; prowadzenie regularnego (co najmniej 4 razy na dobę) pomiaru natężenia bólu u wszystkich pacjentów po operacjach; informowanie pacjentów przed zabiegiem o możliwościach i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego oraz prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu i zastosowanego postępowania, zgodnego z zaleceniami i rekomendacjami uśmierzania bólu oraz monitorowanie i zgłaszanie ewentualnych działań niepożądananych leków przeciwbólowych do Regionalnych Ośrodków Monitorowania Działań Niepożądanych Leków.

Certyfikat przyznawany jest na 3 lata.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum