Limanowa: obsada karetek, czyli do dwóch razy sztuka

Autor: limanowa.in/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2015 09:10

Zmniejszenie liczby ratowników z trzech do dwóch osób w podstawowym ambulansie zdaje się być już przesądzone. Zarówno dyrekcja Szpitala Powiatowego w Limanowej, jak i władze powiatu nie chcą wypowiadać się na ten temat. Mówią natomiast ratownicy medyczni.

Limanowa: obsada karetek, czyli do dwóch razy sztuka
W Limanowej chcą zmniejszyć obsadę karetek. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Oddaje im głos portal limanowa.in. Jak wyjaśniają, dyrekcja jasno przedstawiła warunki: pracownik etatowy, który nie zgadza się na pracę w zespole dwuosobowym zostanie oddelegowany do pracy na oddziały szpitalne, zaś pracownik kontraktowy będzie musiał liczyć się z rozwiązaniem umowy cywilno-prawnej.

Ratownicy medyczni wskazują, że wykorzystano ”wadliwy zapis ustawy”, który mówi o obowiązku realizowania czynności ratunkowych przez minimum dwie osoby.

- Problem pojawia się podczas powrotu z pacjentem do szpitala. Na SOR mamy dotrzeć jak najszybciej. Wtedy dwuosobowego zespołu nie ma, bo jeden z ratowników prowadzi ambulans, a nie wolno nam się zatrzymać, więc przy pacjencie jest tylko jedna osoba. Proszę sobie wyobrazić drogę na przykład z Lubomierza czy Podobina, to przecież kilkadziesiąt kilometrów od szpitala - wyjaśnia jeden z rozmówców.

Dodaje, że wszystkie etapy przygotowań do zawodu ratownika, a także późniejsze kursy i szkolenia czy nawet zawody organizowane dla ratowników, zakładają realizowanie procedur przy trzyosobowym składzie. - Na poligonie działamy więc we trzech, a na front idą już tylko dwie osoby - komentuje.

Czytaj: www.limanowa.in

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum